W dąbrowskiej kawiarence obywatelskiej, prowadzonej od marca przez stowarzyszenie Inicjatywa Dąbrowska, odbędą się kolejne spotkania. Ich uczestnicy po raz kolejny poruszą tematy związane z życiem publicznym, demokracją i praworządnością. Kto tym razem będzie gościł? 

Kawiarenki goszczą w Pałacu Kultury Zagłębia. Do tej pory pod tym szyldem, wiosną odbyły się dwa spotkania. Pierwszym gościem był Jerzy Stępień, były sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego, który spotkał się z mieszkańcami przy okazji 20.rocznicy uchwalenia konstytucji. Natomiast wizyta prof. Ewy Łętowskiej, pierwszej rzeczniczki praw obywatelskich, byłej sędzi Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, była okazją do rozmów o państwie prawa i jego instytucjach.

– Cieszę się, że projekt Kawiarenki obywatelskiej doszedł do skutku, bo daje możliwość uczestnikom włączenia się w debatę publiczną. Do tego można poznać i podyskutować z autorytetami, ludźmi powszechnie znanymi. Przemyślenia takich osób jak byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia czy sędzi Ewy Łętowskiej, to świetna lekcja demokracji i prawa konstytucyjnego, o którym tak wiele ostatnio mówi się w Polsce – tłumaczy Patryk Kuzior ze stowarzyszenia Inicjatywa Dąbrowska.

– Obserwujemy kryzys społeczeństwa obywatelskiego i ogólnej wiedzy o demokracji. Sporo osób nie wie, jak funkcjonuje, jak o nią dbać, jaka jest istota trójpodziału władzy. Spotkania pozwalają przybliżyć tę tematykę w sposób jasny i klarowny, podczas luźnej rozmowy z osobami, które są autorytetami w swoich dziedzinach – dodaje Sylwia Szałwińska, współorganizatorka Kawiarenek obywatelskich.

W planach są kolejne, cykliczne spotkania, które wystartują we wrześniu. Gośćmi kawiarenek mają być m.in. Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta, ekspert polityki międzynarodowej, a także Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Niewykluczone, że swoimi poglądami na bieżące sprawy podzielą się dyplomaci czy znany przedstawiciel Kościoła katolickiego. Z kolei wizyta utytułowanej aktorki może być okazją do rozmowy na temat zaangażowania artystów w sprawy publiczne.

Jak organizujesz sobie tegoroczne wakacje?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...