Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zakończy się przebudowa osiedla Sikorskiego w Dąbrowie Górniczej. Początkowo zakładano, że prace, których koszt to blisko 13 mln zł, potrwają do połowy przyszłego roku. Jak zmieni się osiedle?

Przebudowa osiedla Sikorskiego prowadzona jest w oparciu o projekt, który w 2015 roku poddany został konsultacjom z mieszkańcami. Warto jednak wspomnieć, że w trakcie prowadzonych prac na bieżąco uwzględniano propozycje, które wnosili mieszkańcy.
I tak, aby uniknąć wycinki drzew, tak ważnych dla dąbrowian, zmodyfikowany został układ komunikacyjny, a liczbę miejsc dla niepełnosprawnych zwiększono dwukrotnie do 28.

– To dzięki wspólnym rozmowom, uczestnictwu i zaangażowaniu mieszkańców, w przyszłym roku poza setką już nasadzonych młodych drzew, pojawi się dodatkowo 50 wysokich, dających cień – informuje dąbrowski magistrat.

Co istotne dla mieszkańców, na osiedlu powstało ponad 500 miejsc parkingowych, nowy układ komunikacyjny, chodniki i miejsca parkingowe. Zupełnie od nowa zaaranżowany został zielony pasaż z miejscami wypoczynku dla seniorów i maluchów.

W ramach kompleksowej przebudowy zmodernizowano także starą i częściowo niewydolną kanalizację. Urzędnicy zapowiadają, że jeszcze jesienią, w nowym miejscu, powstanie duży plac zabaw dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. Na osiedlu pojawi się boisko do streetballa, dwa miejsca do gry w bule oraz placyki ze stołami do gier. Trwają nasadzenia kilku tysięcy krzewów. Dodatkowo, dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa po zmroku, powstanie nowe oświetlenie, a stare zostanie wymienione.

Na całym osiedlu Sikorskiego pojawią się nowe aranżacje zieleni i kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych trawnika.

Realizacja przebudowy, która właśnie dobiega końca, kosztowała prawie 13 mln zł.