Prezydent Arkadiusz Chęciński zdecydował o odwołaniu czterech dużych imprez, które miały się odbyć w tym tygodniu w Sosnowcu. Powodem jest zagrożenie epidemią koronawirusa w Polsce.

W województwie śląskim jak na razie potwierdzono pięć przypadków zachorowań na koronawirusa (stan na 9 marca). Wirus ten bardzo szybko się rozprzestrzenia. Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym rekomenduje odwoływanie imprez masowych.

– Z koronawirusem nie ma żartów. Na chwilę obecną jest wiele niewiadomych, nietrafne jest też porównywanie go do sezonowej grypy i innych chorób, czy nawet bagatelizowanie i określanie mianem napompowanej informacji medialnej. O powyższym świadczą choćby kolejne doniesienia z Włoch, ale też innych europejskich krajów – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Odwołano cztery imprezy

Prezydent Sosnowca, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, postanowił przełożyć cztery duże imprezy, które zaplanowano na marzec.

Chodzi m.in. o występ Piatnitsky The National Choir od Russia, który miał się odbyć 14 marca w sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych. Odwołano też XIII Ogólnopolski Festiwal Taneczny „Róża 2020” w Kazimierzu Górniczym, który miał się odbyć 14 marca oraz V Festiwal „Kolej w Miniaturze” Sosnowiec 2020. Ta impreza miała się obyć w CKZiU przy ul. Kilińskiego 31 w najbliższy weekend (14-15 marca).

Odwołano także Międzynarodowy Turniej Taneczny World Dance w hali widowiskowo-sportowa przy ul. Braci Mieroszewskich, który planowano 21 marca.

Prezydent podkreśla, że lista odwołanych wydarzeń może się jeszcze zmienić. – Apeluję również do organizatorów innych wydarzeń masowych na terenie miasta o możliwe ich przełożenie – mówi Arkadiusz Chęciński.

Ograniczono odwiedziny w szpitalu

W mieście odwołane zostały również jubileusze z udziałem seniorów, natomiast w domach pomocy społecznej do odwołania wprowadzono zakaz odwiedzin. Ograniczone zostały odwiedziny w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Władze miasta zalecają też odwołanie wycieczek, wyjść i szkolnych wymian międzynarodowych.

Proszę o ograniczenie uczestniczenia w wydarzeniach z dużym skupiskiem ludzi. Nie chodzi o panikę, ale o ostrożność. Zdrowy rozsądek jest najważniejszy – zaznacza prezydent Chęciński.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W obawie przed koronawirusem ZTM i Koleje Śląskie wzmagają kontrole czystości pojazdów