W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu trwa festiwal Kolej w miniaturze, w ramach którego miłośnicy kolei prezentują swe modelarskie i kolekcjonerskie dokonania.

Już po raz szósty w sosnowieckiej kolejówce pasjonaci kolei i modelarstwa mogą podziwiać prawdziwe małe cudeńka. Festiwal Kolej w miniaturze to wielka, niekończąca się zabawa kolejkami. Podczas festiwalu miłośnicy kolei prezentują swe modelarskie i kolekcjonerskie dokonania, bawią się w kolej, jeżdżą pociągami i co najważniejsze – wciągają w tę zabawę widzów. A tych, jak zawsze nie brakuje.

Przez zabawę kolejkami poznajemy organizację ruchu, sterowanie i automatykę, konstrukcję i logikę funkcjonowania maszyn i urządzeń – które każdego entuzjastę techniki zachwycają, inspirują, rozwijają, kształcą. Nieodłącznym elementem Festiwalu jest też konkurs na najefektowniejszą ekspozycję, najładniejszy segment makiety, najciekawszy skład pociągu.

Co można zobaczyć podczas wystawy?

  • Wielkie, modułowe makiety linii kolejowej ze stacjami i bocznicami z licznie jeżdżącymi pociągami wyglądem odpowiadającymi poszczególnym epokom historycznym,
  • Dioramy i makiety kolejowe w różnych skalach z dużym pietyzmem odwzorowujące realną kolej,
  • Modele legendarnych lokomotyw i składów pociągów z kraju i ze świata,
  • Makiety ćwiczebne, ruchowe, gdzie samodzielnie można poprowadzić pociąg, sterować ruchem kolejowym, w tym wykonać manewry na stacji,
  • Symulator jazdy w prawdziwej kabinie lokomotywy elektrycznej EU07,
  • Zajęcia plastyczne dla dzieci, w tym układanie i zabawy kolejkami, składanie i sklejanie prostych modeli,
  • Stoiska z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram.

Podobnie, jak w ubiegłych latach festiwal odbywa się w sali sportowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ul. Jana Kilińskiego 31. Fani kolei mogą podziwiać wystawę jeszcze dzisiaj, do godz. 18:00 (przerwa 13.30-14.30 – podczas przerwy ruchowej nie jeżdżą pociągi, symulator jest wyłączony). Bilety wstępu na imprezę 10 zł, natomiast dzieci do lat 12 – wstęp darmowy.