PiS będzie rządzić w województwie samodzielnie. O wszystkim przesądziła decyzja jednego radnego – Wojciecha Kałuży, który w ostatniej chwili zmienił klubowe barwy.
We wtorek, 20 listopada przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej podpisali umowę koalicyjną i wydawało się pewne, że to właśnie oni wspólnie rządzić będą województwem.
W październikowych wyborach, Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 22 mandaty, Koalicja Obywatelska 20 mandatów, SLD wprowadziło 2 radnych, a PSL – 1. Już wtedy wiadomo było, że walka o władzę będzie zacięta. Do samodzielnego rządzenia PiS potrzebował jednego głosu, ale inne partie nie były zainteresowane współrządzeniem z nimi.
Dzięki wtorkowemu porozumieniu ugrupowania, które podpisały umowę koalicyjną, miały mieć 23 głosy w 45 osobowym Sejmiku Województwa Śląskiego, tym samym zdobywając większość.
Wszystko zmieniło się za sprawą Wojciecha Kałuży, radnego, wybranego do sejmiku z listy Koalicji Obywatelskiej. – PiS zyskało większość w sejmiku województwa śląskiego. Do Porozumienia programowego prawicy dołączył radny Wojciech Kałuża – poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM.
Wczoraj wieczorem została podpisana deklaracja programowa dla Śląska. Dzięki niej, po 17 latach, prawica zyskuje realną szansę na wzięcie odpowiedzialności za zarządzanie Województwem Śląskim. Za godzinę zaczynamy w Katowicach obrady Sejmiku. Trzymajcie kciuki za Śląsk! 🙂 pic.twitter.com/apEjcpmyA7
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) 21 listopada 2018
Klub radnych PiS tym samym powiększył się o jedną osobę – do 23 – co wystarczy, by rządzić w województwie. – Dzięki temu porozumieniu jest szansa, że prawica przejmie odpowiedzialność za województwo śląskie. To wielka szansa dla rozwoju całego regionu – dodał Dworczyk.
Wybuczany przez kolegów
Przełomowa decyzja Wojciechu Kałuży, o przyłączeniu się do partii PiS, pogrzebała marzenia koalicji zawartej między KO, SLD i PSL o wspólnych rządach w województwie śląskim. Jego decyzja nie spotkała się z przychylnością byłych kolegów, przez których został wybuczany podczas pierwszej sesji, w trakcie której odbyło się ślubowanie nowych radnych.
W przeciwieństwie do radnych z ramienia PiS, którzy bili gromkie brawa, byli partyjni koledzy obrzucili Wojciecha Kałużę wieloma gorzkimi słowami. Sprzedawczyk i zdrajca, to główne epitety, które padły w kierunku Kałuży.
– Niestety, radny oszukał ponad 20 tys. wyborców, którzy na niego głosowali. Za cenę osobistych korzyści zdradził wartości, pod którymi podpisywał się startując w wyborach z listy #KoalicjaObywatelska. Na #Śląsk.u #Kałuża od dziś stanie się symbolem tego, co najgorsze w polityce – napisał Borys Budka, jeden z liderów PO.
Kim jest Wojciech Kałuża?
Urodzony w 1980 roku, radny Żorskiej Samorządności, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie.
W latach 2005-2008 był dyrektorem biura senatorskiego marszałek Marii Pańczyk i asystentem posła do Parlamentu Europejskiego Jana Olbrychta. W latach 2008 – 2014 był wiceprezydentem Żor.
Pełni funkcje przewodniczącego Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i wiceprezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Żorach.
– Moją partią jest Śląsk, wyborcy oczekują skuteczności, stąd moja decyzja o wsparciu dobrego programu dla Śląska – tłumaczy swoje przejście do PiS.
Pierwsza sesja sejmiku
Pierwsza sesja nowo wybranego Sejmiku Województwa Śląskiego odbyła się w środę, 21 listopada. Na stanowisko przewodniczącego sejmiku zgłoszono dwie kandydatury: reprezentującego PiS Jana Kawuloka i Grzegorza Wolnika z Koalicji Obywatelskiej.
Po przeprowadzeniu tajnego głosowania okazało się, że pierwszy z nich uzyskał wymaganą większość – 23 głosy. Tym samym Jan Kawulok został nowym przewodniczącym Sejmiku. Jego konkurent uzbierał 22 głosy.
Marszałkiem województwa śląskiego został Jakub Chełstowski. Na wicemarszałków województwa śląskiego wybrano: posła Dariusza Starzyckiego i radnego Wojciecha Kałużę. Na członków Zarządu Województwa Śląskiego wybrano Michała Wosia i Izabelę Domagałę.
Obecnie PiS posiada 23 mandaty, KO 19, SLD 2, a PSL 1.