W poniedziałek, 3 grudnia odbyła się II sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, w czasie której wybrano stałe składy komisji.

Podczas poniedziałkowej sesji wybrano składy komisji i ich kierownictwo. Bardzo szybko stało się jasne, że radni klubu Koalicji Obywatelskiej nie otrzymają żadnego stanowiska przewodniczącego i wiceprzewodniczącego w sejmikowych komisjach. Prawo i Sprawiedliwość, posiadające większość, nie uwzględniło wniosków opozycyjnego KO w sprawie stanowisk w prezydiach komisji.

Udzielenia poparcia dla zarządu województwa odmówił klub SLD-PSL i Koalicji Obywatelskiej. W konsekwencji, upadły wnioski, by przewodniczącymi niektórych komisji zostali radni spoza klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jak twierdzą radni opozycji jest to kara za krytykę Wojciecha Kałuży, którego przejście do PiS wciąż jest szumnie omawiane.

Ostatecznie, przewodniczącym komisji do spraw budżetu, finansów i skarbu został Stanisław Baczyński z PiS. Jego zastępcą został Rafał Porc z SLD. W komisji nauki przewodniczącym został Piotr Czarnynoga, a zastępcą Tadeusza Sławka.

Klub PiS odrzucił także poprawkę klubu SLD-PSL, aby przewodniczącym komisji rolnictwa został radny PSL Stanisław Gmitruk, który został jej wiceprzewodniczącym. .

Zgodnie z zapisem ustawowym, do przedstawiciela opozycji w samorządzie wojewódzkim należy fotel przewodniczącego komisji rewizyjnej. Został nim były wicemarszałek województwa Michał Gramatyka.

CZYTAJ TAKŻE:

Prawo i Sprawiedliwość przejmuje Sejmik Województwa Śląskiego. Przeważył jeden głos