Od kilku dni prezentujemy sylwetki parlamentarzystów z Zagłębia, którzy będą reprezentować interesy naszego regionu. Tym razem przedstawiamy Barbarę Dolniak.

Barbara Dolniak startowała z drugiego miejsca z listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu nr 32, który obejmuje Dąbrowę Górniczą, Jaworzno, Sosnowiec oraz powiaty będziński i zawierciański.

Wicemarszałek Sejmu osiągnęła najlepszy wynik na liście KO. Zagłosowało na nią 39 656 Zagłębiaków. – Bardzo dziękuję za każdy głos. To najlepszy wynik na liście Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu, będący dowodem ogromnego zaufania, jakim mnie obdarzyli wyborcy – napisała w mediach społecznościowych.

Kim jest Barbara Dolniak?

59-letnia Barbara Dolniak ukończyła studia prawnicze na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa Unii Europejskiej również na tej samej uczelni, z zakresu prawa cywilnego w instytucie nauk prawnych PAN oraz z zakresu public relations w Olsztyńskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania im. Tadeusza Kotarbińskiego.

Zawodowo związana z sądownictwem. Jako sędzia orzekała w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód, zajmując się rozpoznawaniem spraw z zakresu prawa cywilnego.

W 2011 roku bez powodzenia ubiegała się o mandat senatora. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku kandydowała do Sejmu z listy Nowoczesnej Ryszarda Petru. Uzyskała mandat, otrzymując 15 752 głosy. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji, 12 listopada 2015 roku, została wybrana na wicemarszałka Sejmu. W 2019 roku z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej, otrzymując 39 656 głosów.

Barbara Dolniak jest wdową po Grzegorzu Dolniaku, który zginął w 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

Sylwetki posłów z Zagłębia: Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas, Danuta Nowicka (Prawo i Sprawiedliwość), Barbara Dolniak, Wojciech Saługa, Mateusz Bochenek (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty, Rafał Adamczyk (SLD).