Miasto pozyskało dodatkowe środki na modernizację najstarszego parku w Dąbrowie Górniczej. Wsparcie zewnętrzne na tę inwestycję zostało zwiększone o 4,4 mln zł i sięgnęło 21,1 mln zł.

Najstarszy park w Dąbrowie Górniczej przeszedł wielką metamorfozę. Przypomnijmy, że 29 września park Zielona po raz pierwszy oficjalnie pokazał swoje nowe, piękniejsze i bardziej zielone oblicze.

Park w nowej odsłonie nawiązuje do stylistyki lat 30. XX wieku, kiedy go założono. Całość prezentuje się niezwykle urokliwie, z piękną fontanną, wygodnymi alejami centralnymi, naturalnymi alejkami wśród drzew, nowym leśnym placem zabaw, stylowymi mostkami i kładkami nad parkowymi potokami i stawem.

Zmieniła się fontanna w centralnym punkcie. Dotychczasowa konstrukcja została rozebrana, a jej miejsce zajęła zupełnie nowa niecka, położona wyżej i wyposażona w efektowne podświetlenie. Obok głównej fontanny znajdą się tzw. skoczki – małe, wytryskujące wprost z chodnika. Ta atrakcja zawsze daje mnóstwo radości najmłodszym. Wokół powstaną punkty gastronomiczne i toalety. W tym miejscu będą się odbywać najważniejsze wydarzenia organizowane w parku.

Otoczenie popularnego „okrąglaka”, czyli kręgu tanecznego, po przebudowie stało się centrum malowniczej przestrzeni z nowymi alejkami, ławkami, nowoczesnym oświetleniem i mnóstwem zieleni. Przy kręgu pojawiły się trzy daty: 1936 – rok powstania parku Zielona, 1957 – przebudowa parku i powstanie kręgu tanecznego, 2018 – modernizacja całego parku.

Park Zielona – fot. MC
Park Zielona – fot. MC

Dla dzieci wybudowano nowy plac zabaw. Jest podzielony na strefy dla młodszych i starszych. Na usypanym pośrodku pagórku znajdują się zjeżdżalnie oraz piramida linowa. Plac zabaw został wyposażony w nowoczesne huśtawki, bujaki i konstrukcje, po których dzieci mogą się wspinać. Ponadto pojawiły się edukacyjne tablice sensoryczne – dzięki nim najmłodsi mogą przyglądać się z bliska niezwykłej przyrodzie parku Zielona.

Po przebudowie swoją świetność odzyskał także parkowy staw, który został oczyszczony – do wywiezienia mułu wykorzystano niemal 300 ciężarówek. Nową atrakcją jest pływający pomost. Odnowiony został także most nad wpływającą do stawu rzeczką.

Park Zielona – fot. MC
Park Zielona – fot. MC

W zrewitalizowanym parku zaplanowano szereg ciekawych kompozycji roślinnych. Przyozdobią one aleję główną oraz okolice fontanny, kręgu tanecznego i placu zabaw. Kwiaty i krzewy dobrano tak, by przez niemal cały rok klomby mieniły się kolorami. Wśród nasadzonych roślin znalazły się m.in.: śnieżyczka przebiśnieg, konwalie majowe, kosaćce syberyjskie, róże pnące, liściokrzew, cisy i jałowiec. Obok placu zabaw powstanie także wrzosowisko złożone z różnych odmian wrzosu, azalii i modrzewnicy. Wszystkie rośliny to gatunki występujące powszechnie w Polsce, przystosowane do naszego klimatu.

Modernizację parku Zielona miasto przeprowadziło w ramach unijnego projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy”, którego liderem była Dąbrowa Górnicza. Jego wartość w części dotyczącej Dąbrowy wyniosła 27,7 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich oraz budżetu państwa, pozyskane przez dąbrowski samorząd sięgnęło 21,1 mln zł.