Zawierciańscy policjanci interweniowali wobec agresywnego mężczyzny. Okazało się, że jest sprawcą przemocy domowej. 43-latek otrzymał policyjny nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia.

Policjanci otrzymali zgłoszenie o awanturującym się mężczyźnie. W trakcie interwencji 43-latek znieważył i naruszył nietykalność jednego z policjantów. Mężczyzna został zatrzymany. Dodatkowo śledczy ustalili, że agresor wobec swojej żony stosował przemoc psychiczną. Wszczynał awantury, ubliżał i groził kobiecie. Był już karany za znęcanie się nad swoją żoną.

Policjanci wyrzucili mężczyznę z domu i wręczyli mu policyjny nakaz opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia. To już kolejny przypadek wykorzystania przez zawierciańskich mundurowych uprawnień, jakie zostały nadane policjantom w listopadzie zeszłego roku.

Policyjne uprawnienia

– W listopadzie ubiegłego roku weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa. To dzięki niej policjanci nakazali agresorowi opuszczenie wspólnie zajmowanego lokalu. Wobec mężczyzny wydany został także zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Za niestosowanie się do wydanego przez policję zakazu lub nakazu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Mieszkaniec powiatu zawierciańskiego odpowie także za przestępstwa popełnione wobec interweniującego policjanta, za które grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności – tłumaczy mł. asp. Marta Wnuk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.

Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz: podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu lub w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:
zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych, jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie oraz złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.

CZYTAJ TAKŻE:

Znęcał się nad bliskimi. Otrzymał policyjny nakaz opuszczenia mieszkania