Władze Jaworzna podpisały umowę na dofinansowanie unijne do projektu Miejskiego Centrum Integracji Transportu. Za 25 mln zł powstanie tu pierwsza w Polsce, bezkolizyjna velostrada.

Dofinansowanie projektu Miejskiego Centrum Integracji Transportu wynosi 16 milionów złotych. Nowa dwujezdniowa droga dla rowerów i pieszych połączy Osiedle Stałe i Os. Podłęże ze Śródmieściem. W śladzie drogi zabudowane zostaną dwie kładki i jeden tunel, dzięki temu jaworznicka velostrada stanie się bezkolizyjna.

Velostrada w Jaworznie - fot. mat. pras.

Będący już w budowie drugi odcinek velostrady połączy centrum z dzielnicą Ciężkowice przez Jeziorki. Trzeci odcinek – również w trakcie realizacji – połączy centrum z dzielnicą Bory. W tym etapie zostaną wykorzystane już wybudowane drogi dla rowerów łączące dzielnice Bory z Jeleniem.

W ramach projektu zostanie też przebudowany Plac Górników. Na tym terenie powstanie zadaszony i strzeżony parking dla rowerów. Obiekt będzie wyposażony również w zaplecze socjalne z prysznicami i szatnią.

– Takie rozwiązanie da mieszkańcom możliwość dojazdu do centrum miasta, pozostawienie roweru i dalszą podróż autobusem. Wcześniej będzie można wziąć prysznic i zostawić ubrania w specjalnej szafce – mówili nam przed dwoma miesiącami pracownicy jaworznickiego magistratu.

Velostrada w Jaworznie - fot. mat. pras.

To jednak nie koniec udogodnień dla fanów jednośladów. W mieście pojawi się także 200 rowerów publicznych, które będzie można wypożyczać w 20 miejscach.

Przypomnijmy, że prace nad rowerową rewolucją rozpoczęły się już w 2014 roku. Jaworznicka velostrada to pierwsza tego typu droga w kraju (10 km dróg dla rowerów, dwie kładki i jeden tunel). Będzie ona bezkolizyjna, posiadająca dwie jezdnie i chodnik dla pieszych, którzy chcieliby wzdłuż trasy rowerowej poruszać się między dzielnicami.

Cały projekt wart jest około 25 milionów złotych. Jego realizacja zakończy się w 2019 roku.