Poparzenia, zranienia, pożary, utrata wzroku – tym może się skończyć nieodpowiednie używanie fajerwerków. Policja ostrzega i przypomina jak z nich bezpiecznie korzystać podczas sylwestra.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok.

– W tym czasie dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, aż 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat – alarmuje policja.

Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy, rąk, urazy oczu a także uszkodzenia słuchu.

Policja przypomina, że przy kupowaniu fajerwerków należy pamiętać o kilku zasadach, przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna. Istotne jest także czy lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem i czy podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. Należy także zwrócić uwagę czy instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

O czym należy pamiętać odpalając petardy. Najlepiej, rób to na trzeźwo. Warto także upewnić się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową. Bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwracać uwagę na ostrzeżenia.

– Należy także zachować bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem, stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce – ostrzega policja.