Po wielu miesiącach intensywnych prac, oficjalnie otwarty został park Doliny Białej Przemszy oraz Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej w Sławkowie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

W Sławkowie zrealizowana została kolejna miejska inwestycja. Choć w przypadku tego zadania trzeba raczej mówić aż o trzech inwestycjach. Wszystkie je łączy idea Zagłębiowskiego Parku Linearnego. Działania te mają na celu stworzenie wielowymiarowej strefy czasu wolnego, dla mieszkańców i turystów.

Nowe inwestycje służą mieszkańcom i turystom

Utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej w Rynku oraz Parku Doliny Białej Przemszy to kolejny etap budowy strefy aktywności, tworzonej konsekwentnie od 2015 roku od Rynku do rzecznej doliny. Poszerzenie parku miejskiego, budowa w nim placu zabaw i siłowni, budowa obiektów sportowych ze skateparkiem, stworzenie na Małym Rynku kameralnej przestrzeni kulturalnej ze sceną plenerową, wykonanie ścieżki wokół ruin zamku z pomostem widokowym – to tylko wybrane elementy wcześniejszych działań.

Obecnie w samej dolinie, dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu unijnemu, wykonane zostały nowe ścieżki i kładki spacerowe nad kanałem Walcowni. W pobliżu rzeki, niedaleko Miejskiego Ośrodka Kultury, wykonana została oświetlona, zupełnie nowa strefa parkowa ze ścieżkami, stanowiskami edukacji przyrodniczej oraz miejscami odpoczynku i rekreacji. Nad samą Białą Przemszą powstała plaża z boiskiem do siatkówki plażowej i miejscem dla kajakarzy. Zainstalowane zostały również plenerowe atrakcje dla dzieci i młodzieży.

– Ponadto, teren ten tak zaprojektowaliśmy, aby w przyszłych latach wykonać tutaj wodny plac zabaw dla dzieci i tężnie solankową – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa. – Każdy znajdzie w naszym mieście i w Dolinie Białej Przemszy coś dla siebie, w podziwianiu kulturowego czy przyrodniczego dziedzictwa, chwilę refleksji i odprężenia, a w aktywnym spędzaniu czasu nowe siły – dodał.

Dofinansowanie dla miasta

Miejska inwestycja warta jest ponad 7,7 mln zł. Na jej realizację miasto pozyskało ponad 4,2 mln zł z Unii Europejskiej. Urząd Miasta Sławkowa pozyskał na inwestycję również ponad 2 mln zł z budżetu państwa i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ze środków budżetu miasta w zadanie zaangażowano niecałe 20 proc. wszystkich kosztów.

Wielkie otwarcie

Na otwarciu pojawiły się tłumy mieszkańców i turystów. – Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego trzyletniego zadania inwestycyjnego. Mam nadzieję, że będzie ona służyła mieszkańcom i turystom przez wiele następnych lat. W planach mamy kolejne nasadzenia, budowę tężni solankowej i placu wodnego dla dzieci, w zależności od możliwości pozyskania środków zewnętrznych – podkreśla burmistrz.