Osoby, które nie dopełniły obowiązku spisowego mają na to coraz mniej czasu. Kary za niespisanie się są bardzo surowe i warto ich uniknąć.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy. Tak stanowi ustawa spisowa. Są nim objęci są mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy oraz stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.

Obowiązkową metodą jest samospis internetow, który można dokonać poprzez stronę Głównego Urzędu Statystycznego. Na niej znajduje się formularz spisowy, który trzeba uzupełnić. Jeżeli osoba nie może wykonać go tą drogą, to urzędy gminy przygotowały specjalne miejsca, gdzie można go dokonać.

Jest także możliwość dokonania go drogą telefoniczną dzwoniąc na infolinię: 22 279 99 99. W przypadku, gdy ktoś nie spisze się poprzez żadną z wymienionych dróg skontaktuje się rachmistrz bezpośrednio lub drogą telefoniczną. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku nie można odmówić mu przekazania danych.

Każdego, kto do 30 września 2021 roku nie zdąży się spisać czekają kary. Zgodnie z obowiązującą ustawą o statystyce publicznej (art.57) za odmowę wykonania obowiązku statystycznego lub udzielenia informacji grozi grzywna w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych.

CZYTAJ KONIECZNIE:

Rusza Narodowy Spis Powszechny. Jak będzie wyglądał?