Od piątku, 24 września można zapisać się na szczepienie przypominające przeciw COVID-19. Komu przysługuje trzecia dawka?

Wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat (liczone rocznikowo, a więc urodzone w 1971 roku lub wcześniej) od 24 września mogą otrzymać przypominającą szczepionkę po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia.

Osoby, które otrzymały drugą dawkę szczepienia 24 marca lub wcześniej, na swoim koncie w serwisie e-pacjent mogą już znaleźć skierowanie na szczepienie przypominające. Pozostałe osoby muszą poczekać na swój termin.

Jako trzecia dawka dla osób 50+ będzie podana szczepionka marki Pfizer, bez względu na to, jaką szczepionkę wcześniej ktoś otrzymał.

Jak umówić się na szczepienie?

Żeby umówić się na szczepienie można: zapisać się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl, poprzez aplikację mojeIKP, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień lub zapisać się, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Warto również pamiętać, że od 1 września dawkę przypominającą mogą również otrzymać osoby z niską odpornością. Przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz badania przesiewowego. Można to zrobić online lub ściągnąć ze strony, wypełnić i przynieść ze sobą. Kwestionariusz za osoby niepełnoletnie wypełniają i podpisują rodzice lub prawni opiekunowie. Jeśli zapomnisz o kwestionariuszu, dostaniesz go w punkcie szczepień.