Już za kilka dni, w sobotę po raz pierwszy od kilku miesięcy bary i restauracje będą mogły serwować posiłki i napoje w swoich ogródkach. Warto jednak pamiętać, że siedzenie wewnątrz lokalu jest wciąż zabronione.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 15 maja do 28 maja restauracje będą mogły serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych. Będzie to też dotyczyło sprzedaży na stacjach paliw. Przewidziano, że co drugi stolik w ogródku będzie musiał pozostać wolny, a odległość między stolikami ma wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Wiele osób tęskni za widokiem gwarnych ogródków przy restauracjach i kawiarniach, dlatego właściciele lokali gastronomicznych już szykują swoje ogródki do przyjęcia gości. To nie tylko stopniowy powrót do „normalności”, ale także szansa na przetrwanie dla wielu biznesów.

Pomoc dla przedsiębiorców

Obecna sytuacja jest bardzo ciężka dla wszystkich przedsiębiorców, aby ich wspomóc zagłębiowskie miasta wprowadzają ulgi, by w jak największym stopniu pomóc przedsiębiorcom i chronić miejsca pracy.

W Będzinie, w sytuacjach społecznie i gospodarczo uzasadnionych, na wniosek przedsiębiorcy, po stwierdzeniu spadku dochodów przedsiębiorcy na podstawie dostarczonych przez niego dokumentów księgowych, prezydent miasta obniża czynsz dzierżawny o 50 proc. Ponadto, w mieście wprowadzono zwolnienie z opłaty związanej z koncesją alkoholową.

– Stawki czynszu dzierżawnego za nieruchomości gminne przeznaczane na cele ogródków letnich wynoszą w okresie letnim 5,20 zł netto/1 m2 w obrębie Będzin strefa I (centrum miasta), w strefie II – 3,90 zł netto /1 m2, w obrębie dzielnicy Grodziec i Łagisza strefa I – 3,90 zł netto/1 m2, strefa II – 2,60 zł netto/1 m2 – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Również w Czeladzi radni zdecydowali o zwolnieniu przedsiębiorców z części opłat. – Stawka za ogródek gastronomiczny w naszym mieście uzależniona jest od jego powierzchni. Jeżeli powierzchnia ogródka nie przekracza 100 metrów kwadratowych opłata wynosi 21,93 zł dziennie. Powyżej tej powierzchni doliczane jest 0,55 zł za każdy metr kwadratowy. Jak dotąd nie wprowadziliśmy jeszcze zwolnienia z opłat za ogródek gastronomiczny dla przedsiębiorców, jednakże w drodze uchwały zwolniliśmy ich z II i III raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży w 2021 roku – wyjaśnia Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Czeladzi.

Wsparcie dla gastronomów

W Sosnowcu przygotowano ofertę dzierżawy terenu za 1 grosz. – Bardzo mocno wspieramy gastronomów. Zostało przygotowane specjalne zarządzenie w myśl którego wszyscy najemcy zainteresowani stworzeniem ogródka gastronomicznego mają specjalne ceny w tym roku – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Oferta dotyczy terenów należących do miasta. Przykładowo za 10m2 ogródka gastronomicznego najemcy zapłacą 3 złote i 10 groszy miesięcznie. – Wszyscy wiemy jak obostrzenia mocno dały się we znaki branży gastronomicznej. Dlatego już na początku roku przygotowaliśmy specjalne zarządzenie, w myśl którego dzierżawa terenu pod ogródki gastronomiczne kosztuje symboliczny jeden grosz za metr kwadratowy – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Niska stawka za ogródki gastronomiczne obowiązuje także w Dąbrowie Górniczej, tu jednak jest to normalnie obowiązująca opłata. – Obecnie obowiązujące w Dąbrowie Górniczej stawki opłat za ogródki gastronomiczne wynoszą 20 groszy za metr kwadratowy, jest to jedna z najniższych stawek w regionie i nie przewidujemy jej dalszego obniżenia. Dodatkowo stawki te dotyczą bardzo małej liczny przedsiębiorców, ponieważ większość terenów na których prowadzone są ogródki nie należą do miasta, a są dzierżawione razem z lokalem od prywatnych właścicieli bądź stanowią własność przedsiębiorców – zaznacza Bartosz Matylewicz, naczelnik Wydziału Marki Miasta.

Dąbrowscy przedsiębiorcy z branży gastronomicznej zwolnieni z opłaty alkoholowej

Dąbrowscy przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi. – Mówiąc o ulgach warto przypomnieć, że wszyscy przedsiębiorcy branży gastronomicznej z Dąbrowy Górniczej zostali zwolnieni z opłaty koncesyjnej za sprzedaż napojów alkoholowych w 2021 roku. Z szacunków wynika, że wpływy z opłaty za zezwolenia na sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych w 2021 roku w Dąbrowie Górniczej powinny wynieść ok. 206 tys. zł. Pomocą zostało objętych około 90 lokali gastronomicznych – dodaje Bartosz Matylewicz.

Kolejne zmiany

W kolejnych tygodniach, od 29 maja do 5 czerwca, dopuszczalna będzie też konsumpcja w lokalach i wydzielonych strefach gastronomicznych na stacjach paliw pod warunkiem, że klienci do czasu zajęcia miejsca będą mieli zakryte usta i nos. Zakrywanie ust i nosa obowiązywać będzie obsługę kelnerską.

Ponadto, w lokalu klienci będą mogli zajmować co drugi stolik, a odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Kredyt na budowę domu: o czym musisz wiedzieć?