Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się, aby temu zapobiec rząd wprowadza trzy tygodnie obostrzeń. Rozszerzone zasady bezpieczeństwa obowiązywać będą od 20 marca.

W ostatnim czasie w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Jak przekazało Ministerstwo Zdrowia brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada już za ponad 52 proc. zachorowań. – W trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce – poinformował w środę Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034). W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc.

Nowe zasady bezpieczeństwa

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, od najbliższej soboty w całej Polsce zaczną obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. Nowe ograniczenia ważne będą od 20 marca do 9 kwietnia. W tym czasie swoją działalność muszą zawiesić: hotele, galerie handlowe, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, baseny, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie oraz obiekty sportowe.

W przypadku hoteli wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych, natomiast w przypadku galerii handlowych są sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie.

Ponadto, ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Lockdown na Wielkanoc

Obostrzenia obowiązywać będą także podczas zbliżających się świąt wielkanocnych. – Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę – podkreśla szef resortu zdrowia.