„Odłóż smartfon i żyj!” – takie napisy coraz częściej pojawiają się przy przejściach dla pieszych w wielu polskich miastach. Wkrótce dołączy do nich również Sosnowiec.

Coraz częściej słyszymy o tragicznych w skutkach wypadkach z udziałem pieszych. Wielu z tych zdarzeń można by było uniknąć, gdyby pieszy, przechodząc przez jezdnie lub torowisko, zachował szczególną ostrożność, upewniając się, że przejście jest bezpieczne.

Trzeba powiedzieć jasno, że częstą przyczyną wypadków komunikacyjnych jest nieodpowiedzialne korzystanie ze smartfonów i innych urządzeń mobilnych w ruchu drogowym. Dlatego też w wielu miastach naszego kraju samorządowcy przy współpracy z policją walczą z tym problemem.

„Odłóż smartfon i żyj!” - fot. UM Warszawa
„Odłóż smartfon i żyj!” – fot. UM Warszawa

Coraz częściej przed popularnymi przejściami dla pieszych pojawiają się napisy „Odłóż smartfon i żyj!”. Można je zauważyć m.in. w Warszawie, Żywcu czy w Katowicach. Jaskrawa farba ma odciągnąć wzrok od smartfona i zwrócić uwagę ludzi, że wystarczy jeszcze jeden bezmyślny krok, żeby wpaść pod samochód lub tramwaj.

Problem „smartfonowych zombie” dotyczy również Sosnowca. Sprawą tą zainteresował się radny Damian Żurawski, który w połowie października pisał w tej sprawie do prezydenta. – Zwracam się z prośbą o przeprowadzenie przez miasto akcji „Odłóż smartfon i żyj!” dla bezpieczeństwa mieszkańców, którzy, używając telefonów, stanowią zagrożenie dla samych siebie i ruchu drogowego. Uważam, że warto zwrócić uwagę na uzależnienie, jakie powoduje niekontrolowane używanie smartfonów w postaci wymalowanego napisu „Odłóż smartfon i żyj!”. Koszt farby i wykonanie szablonu z hasłem będzie niewielki, dlatego powinniśmy taką akcję w naszym mieście zrobić dla zdrowia i życia naszej młodzieży – napisał w interpelacji.

„Odłóż smartfon i żyj!” - fot. UM Katowice
„Odłóż smartfon i żyj!” – fot. UM Katowice

Miasto pozytywnie odpowiedziało na apel radnego i zapowiada, że akcja ta zostanie w Sosnowcu przeprowadzona. – Na jednym z kolejnych posiedzeń Zespołu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wytypowane zostaną przejścia, na których przedmiotowe oznakowanie zostanie wykonane, natomiast realizacja zadania w terenie będzie uzależniona od warunków atmosferycznych – odpowiedział na interpelację Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Jak udało nam się dowiedzieć, pierwsze oznaczenia „Odłóż smartfon i żyj!” pojawią się na przejściach przy Rondzie Ludwik, a także na ulicy Wojska Polskiego i rondzie na Dańdówce. – Bardzo się cieszę, że akcja „Odłóż smarfton i żyj!” zostanie wprowadzona do naszego miasta. Dziękuję władzom miasta, a także naczelnikowi Wydziału Administracji Drogowej Robertowi Dworakowi i wszystkim członkom Zespołu Ruchu Drogowego za wyznaczenie miejsc na napisy ostrzegawcze – dodaje Damian Żurawski.