W środę, 7 kwietnia, minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że obowiązujące dotychczas obostrzenia, wprowadzone 27 marca zostają przedłużone do 18 kwietnia. Odniesiono się także do obostrzeń w trakcie majówki.

Sytuacja epidemiczna w Polsce nadal jest trudna. – Blisko 34,7 tysięcy (78 proc.) zajętych łóżek covidowych, ponad 3300 (ok. 79 proc.) wykorzystywanych respiratorów. Dla porównania, dwa tygodnie temu mieliśmy ponad 27 tys. zajętych łóżek i ponad 2600 respiratorów. Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. Mamy wciąż bardzo trudną sytuację. Musimy zadbać o zdrowie Polaków, ale też pamiętać o wydolności służby zdrowia – podkreślił Adam Niedzielski minister zdrowia.

Aby poprawić sytuację rząd podjął decyzję o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń przez kolejny tydzień. – Zdecydowaliśmy o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, liczbie zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Rozumiemy zmęczenie obostrzeniami, ale pamiętajmy, że na szali leży ludzkie życie. Ono jest najważniejsze – podkreślił Niedzielski.

Przedłużenie zasad bezpieczeństwa

Obowiązujące od 27 marca obostrzenia zostają przedłużone. Co to oznacza? Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 są zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Zakaz działalności obejmuje także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce. Natomiast, działalność obiektów sportowych pozostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte pozostają żłobki i przedszkola. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Utrzymany zostaje limit osób w miejscach kultu religijnego – na 1 osobę przypada 20 m2. Obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy). Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Majówka z nowymi restrykcjami?

W trakcie konferencji minister zdrowia odniósł się do dalszych działań rządu i przewidywanych obostrzeń na zbliżającą się majówkę, ich skala i zakres na razie nie zostały jednak określone. – Zbyt wcześnie, by oczekiwać, że majówkę spędzimy jak dwa lata temu. Trzeba liczyć się z tym, że obostrzenia będą w okresie majówki – zaznaczył Adam Niedzielski.