Sosnowiec będzie premiował zaszczepione dzieci przy naborze do żłobka i klubiku dziecięcego. Taką decyzję podjęli sosnowieccy radni.

1 kwietnia rozpoczyna się nabór do sosnowieckiego Żłobka Miejskiego. W tym roku, za sprawą miejskiej uchwały, która premiuje szczepione dzieci, będzie on wyjątkowy. Sosnowieccy radni przyjęli uchwałę o zmianach w statutach żłobka miejskiego oraz klubu dziecięcego.

– Cieszę się, że radni wypowiedzieli się pozytywnie w tym temacie. Zdrowie dzieci jest najważniejsze – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zmiana dotyczy przedłożenia przez rodzica informacji czy dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom. Jest to reakcja na wzrost zachorowań na odrę i coraz większy odsetek nieszczepionych dzieci w Polsce. Jak tłumaczą radni zdrowie dzieci jest najważniejsze.

– Mówimy tu o szczepieniach obowiązkowych, a nie dodatkowych – podkreśla Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca. – Oczywiście brane będą pod uwagę także przeciwwskazania – dodaje.

Pomysł nowego statutu żłobka poparli podczas konsultacji społecznych rodzice. Pomimo wcześniejszych wątpliwości, na takie rozwiązanie zgodził się także wojewoda, który nie zakwestionował zapisów uchwały.

Sosnowiec będzie pierwszym miastem w Polsce, które dzięki miejskiej uchwale ograniczy dostęp dzieciom nieszczepionym do żłobków i przedszkoli. Podobne działania podjęli, już w 2015 roku, włodarze Częstochowy. Wówczas się to nie udało bo sprawę zablokował wojewoda i Wojewódzki Sąd Administracyjny. Argumentem na „nie” była ochrona danych osobowych.