Niecały rok potrzebował pierwszy z trzech autobusów elektrycznych jeżdżący w barwach PKM Sosnowiec, aby pokonać granicę 100 tysięcy przejechanych kilometrów.

Po raz pierwszy w regularną trasę solaris urbino 12 elektric o numerze bocznym 819 wyjechał 1 kwietnia 2018 roku. Autobus najczęściej jeździ na liniach 813 oraz nocnej 903N.

Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu od blisko roku użytkuje trzy 12-metrowe autobusy elektryczne, które były pierwszymi „elektrykami” jeżdżącymi pod szyldem ówczesnego KZK GOP, a teraz ZTM. Firma za trzy wozy zapłaciła w sumie 7,6 mln złotych.

Autobus elektryczny w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec
Autobus elektryczny w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Autobus wyprodukowany przez Solaris Bus and Coach z podpoznańskiego Bolechowa nie jest oszczędzany przez przewoźnika. – Pojazdy wykorzystywane są przez siedem dni w tygodniu po około 21 godzin. Obawialiśmy się trochę o ich eksploatację, bo to pierwsze tego typu pojazdy w naszej firmie. Po roku możemy powiedzieć, że są praktycznie bezawaryjne. To naprawdę doskonały wynik – tłumaczy Piotr Drabek, dyrektor techniczny w PKM Sosnowiec.

Oprócz bezawaryjności autobusy elektryczne mogą pochwalić się najniższym kosztem przejazdu 100 km, który waha się od 42 do 45 zł netto. Przejazd 100 km przez autobusy hybrydowe to około 90 zł, a diesli 125 zł.