Kolejne 60 tablic zostanie zamontowanych przy przystankach komunikacji miejskiej. Po raz pierwszy urządzenia staną m.in. w Czeladzi.

Zarząd Transportu Metropolitalnego zainstaluje przy przystankach komunikacji miejskiej kolejnych 60 elektronicznych tablic informacyjnych. Będą one pasażerom wskazywać, za ile minut przyjedzie oczekiwany autobus. Po raz pierwszy tablice zlokalizowane zostaną m.in. w Czeladzi, Piekarach Śląskich, Radzionkowie i Rudzie Śląskiej.

Nowe tablice pojawią się w Będzinie (na przystanku Będzin Rondo, Będzin Targowisko, Osiedle Syberka Kościół, Będzin Muzeum), Czeladzi (Czeladź Stare Miasto), Dąbrowie Górniczej (Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy) oraz Sosnowcu (Rudna Hallera, Sielec Wawel Kościół, Zagórze Aleja Paderewskiego).

Montaż pierwszych tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej rozpoczął w latach 2012 – 2014 r. poprzedni organizator transportu zbiorowego. Wówczas zainstalowano ok. 70 tablic. Obecnie zadanie to realizuje ZTM, który w ciągu 5 miesięcy, tj. od lutego 2020 r., oddał do użytku już 100 tablic.

– To są urządzenia, które sprawiają, że korzystanie z komunikacji miejskiej staje się prostsze i wygodniejsze – przekonuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. – Dlatego też realizujemy ten projekt zdecydowanie szybciej. Zakładamy, że za 15 miesięcy naszym pasażerom będą służyć już wszystkie tablice z tego projektu. Docelowo będzie ich ponad 500 – dodaje.

ZTM podkreśla, że podstawowa funkcjonalność tablic na przestrzeni lat nie zmieniła się, jednakże nowo montowane tablice cechuje więcej zalet. – W porównaniu do poprzednich wersji dodatkowymi udogodnieniami jest m.in. wyświetlanie informacji po ich obu stronach. Ponadto są one V-kształtne, dzięki czemu informacje są wyświetlane pod innym kątem przez co stają się bardziej czytelne. To walory istotne z punktu widzenia komfortu pasażera – wskazuje Michał Kuliński z Wydziału Infrastruktury Komunikacyjnej. – Na tablicach zainstalowano również kamery. To z kolei służy bezpieczeństwu ich utrzymania – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE:

Trwa montaż kolejnych tablic SDIP. Tym razem większość trafi do Zagłębia