Pięć firm wyraziło zainteresowanie budową Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu, które zastąpi obecne Egzotarium. Wszystkie oferty są jednak parokrotnie wyższe od założonego przez miasto budżetu.

Obecne Egzotarium zamieni się w Centrum Edukacji Ekologicznej. W założeniu ma zachować dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności. Prace powinny zakończyć się po 2 latach od rozpoczęcia robót. – To jeden z symboli miasta. Nie ma chyba takiej osoby w mieście, która przynajmniej raz nie odwiedziłaby tego miejsca. Obiekt od lat prosił się o nowe życie i takie niebawem dostanie – mówił kilka miesięcy temu Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Nowe Egzotarium ma pełnić m.in. funkcje edukacyjne. W częściowo przeszklonym budynku mają mieścić się ekspozycje poświęcone środowiskom rodzimym, Morza Śródziemnego, pustynnym i lasów deszczowych Amazonii. Baseny mają prezentować wody rzeki Przemszy, Amazonki, jeziora Malawi oraz dorzecza Missisipi.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.
Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

W budynku powstać mają też minikino oraz dwie nowoczesne sale lekcyjne, wyposażone m.in. w komputery, mikroskopy i systemy multimedialne. A wszystko to z widokiem na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. W budynku znajdzie swoje miejsce również kawiarnia, w której zwiedzający będą mogli odpocząć po długim zwiedzaniu.

Teren wokół Centrum Edukacji Ekologicznej zaprojektowano jako cztery łączące się strefy: wejściową, edukacyjno-wypoczynkową, strefę z wolierami oraz parkową.

Przetarg na budowę nowego Egzotarium ogłoszono pod koniec września. Jak się okazało, 6 grudnia, gdy otwarto koperty z ofertami firm budowlanych, na realizację tej inwestycji miasto chce przeznaczyć prawie 29,6 mln zł.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.
Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Budową Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium w Sosnowcu zainteresowanych jest pięć firm. Najniższą ofertę złożył Erbud z Warszawy, które swoje usługi wycenił na ok. 81,2 mln zł. Pozostałe oferty są znacznie wyższe – Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego zaproponowało 108,2 mln zł, katowicki Dombud – 110,2 mln zł, a sosnowiecki Budecon – 120 mln zł. Z kolej najdroższą ofertę złożyło konsorcjum spół NDI z Sopotu (120,7 mln zł).

Co teraz zrobi miasto? Teraz urzędnicy przyjrzą się szczegółowo wszystkim ofertom. Niewykluczone, że zorganizowana zostanie także aukcja elektroniczna, dzięki której może się udać zejść z ceny. W ten sposób wyłoniono m.in. przetarg na budowę nowego stadionu na Górce Środulskiej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Sosnowieckie Egzotarium przejdzie prawdziwą metamorfozę. Powstanie tu Centrum Edukacji Ekologicznej

20 KOMENTARZE

 1. Tak jak widać wygląda obecnie piarowe szacowanie kosztów przedsięwzięć w Sosnowcu a po wybudowaniu stadionu będziemy czekać na darczyńców.

  • Na Kaźmirzu po kopalni co będzie?
   Na Silmie też pustki…
   Przy Auchan?
   Hektary między Gacka a Lenartowicza…
   przy Watta
   itd
   A tu w takim miejscu, bez dojazdu tirowisko 🤦‍♂️🤢🤮

   • Przy takim wydatkowaniu lub raczej trwonieniu publicznego grosza raczej o inwestorów będzie trudno. Nie wszyscy lubią grać w gałę.

 2. Kto jak kto, ale socjaliści poradzą sobie z wyzwaniem. Zawsze myślę mogą zwrócić się do swoich ziomków rządzących z Komisji Europejskiej.

 3. Jakieś nieporozumienie, że oni chcą tam zbudować hale magazynowe. Gdyby był organizowany jakiś protest dajcie ludzie znać, myślę, że sporo osób się pojawi.

 4. Projektanci, kosztorysanci i urzędnicy powinni zostać ukarani,albo jest to sposób na ominięcie jasnych procedur z zamówień publicznych.

 5. Ile tu „moondrych” tyle opinii. I same Anonimy. A sami się weźcie za myślenie zamiast wrzucać „pomysły” do skarbonki

 6. Panie Prezydencie a czy są jakieś plany odnośnie przebudowy zjazdu z S1 na Lenartowicza? Brak zainteresowania tematem to jest jawne działanie na szkodę miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here