We wtorek, 14 lutego mieszkańcy Sosnowca okażą wsparcie i solidarność z kobietami na całym świecie, które doświadczają przemocy. Na Placu Stulecia odtańczą wspólny taniec w ramach akcji „Nazywam się Miliard”.

Nazywam się Miliard to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, która zapoczątkowana została po fali gwałtów w USA, w 2011 roku. Od tego czasu zawsze w lutym cały świat (ponad 200 krajów!, łącznie miliard ludzi!) a w tym Polska, tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet.

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, jest zarazem integracją licznych grup ludzi, lecz przede wszystkim wyrazem solidarności i wsparcia dla wszystkich kobiet na świecie doświadczających przemocy. Tańcząc, kobiety rządzą swoim ciałem.

14 lutego mieszkańcy Zagłębia będą mogli zatańczyć na Placu Stulecia o godzinie 14:00 oraz przed Pałacem Kultury Zagłębia o godzinie 16:00.

W Polsce nikt regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje.

Statystyki są alarmujące! Kobiety w wieku 16 – 24 są narażone na gwałt na randce cztery razy częściej niż kobiety z pozostałych grup wiekowych, 84 % mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce, nie definiowało tego zdarzenia jako gwałt, a 42 % kobiet, które doświadczyły gwałtu na randce nikomu o tym nie powiedziało, nigdzie nie zgłosiło.

Udział w wydarzeniu potwierdziła młodzież LO 1 im Walentego Roździeńskiego, LO 2 im E.Plater, LO 3 im B. Prusa, LO 7 im K.K. Baczyńskiego, LO 6 im J. Korczaka, Gimnazjum Nr 16, Gimnazjum Nr 7, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na ul. Grota Roweckiego w Sosnowcu. – Tańczy z nami młodzież szkół średnich i gimnazjów sosnowieckich – podkreślają organizatorki.