Wyłoniono pięć miejsc, które dołączą do 42 obiektów Szlaku Zabytków Techniki świętujących dziedzictwo przemysłowe województwa śląskiego. Znaleźli się wśród nich zarówno nowicjusze, jak i obiekty, które brały już udział w poprzednich edycjach festiwalu.

Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki i obiektów z nim zaprzyjaźnionych. To najlepsza okazja do spotkań z pasjonatami techniki i historii. Jest to jeden z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe.

Nowymi obiektami zaprzyjaźnionymi tegorocznej Industriady zostały: Hala dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie, Fabryka Pełna Życia (była fabryka obrabiarek) w Dąbrowie Górniczej, Fabryka Porcelany w Katowicach, osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku (Paruszowiec-Piaski) oraz Pałac Schoena w Sosnowcu wraz z osiedlem patronackim i byłą fabryką „Intertex”,

– Przyznanie tytułu „Obiekt zaprzyjaźniony Industriady” jest równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych święta szlaku, jak i uczestnictwem w samym festiwalu, który odbędzie się 10 czerwca. Poprzedzi go „rozruch maszyn”, czyli cykl wydarzeń organizowanych w piątkową noc 9 czerwca – mówią przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Fabryka Pełna Życia, czyli była fabryka obrabiarek w Dąbrowie Górniczej to debiutant, w Industriadzie weźmie udział po raz pierwszy.

Fabryka Pełna Życia - fot. Marcin Wróblewski

Industriada 2017 odbędzie się w aż 47 zabytkach techniki. To największa liczba uczestniczących obiektów od początku organizacji festiwalu. Wśród obiektów zobaczyć będzie można autentyczne kopalnie, osiedla robotnicze, browary, fabryki, wieże wyciągowe, koleje wąskotorowe, a nawet śluzy wodne.

VIII edycji święta Szlaku towarzyszyć będzie motyw przewodni „W rytmie maszyny”. Wydarzenia tworzące program festiwalu opowiadać będą o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w naszym regionie w wyniku industrializacji.