W najbliższą sobotę, 2 września, już po raz kolejny odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku, w całej Polsce, czytane będą fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Sprawdźmy, co przygotowano na ten dzień w miastach Zagłębia Dąbrowskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Sienkiewicza. Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Tegoroczną lekturą „Narodowego Czytania” będzie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Została ona wybrana podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dramat Wyspiańskiego konkurował z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

– Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień – zachęca Andrzej Duda, prezydent RP.

„Wesele” to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

Stanisław Wyspiański z żoną - fot. Wikipedia
Stanisław Wyspiański z żoną – fot. Wikipedia

Stanisław Wyspiański (1869-1907) był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Był przedstawicielem Młodej Polski i zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, a także projektował witraże i meble, a nawet strój dla Lajkonika.

Narodowe Czytanie 2017 w Zagłębiu Dąbrowskim: