Kolejne miasto naszego regionu solidaryzuje się z poszkodowanymi w czasie sierpniowej nawałnicy. Tym razem Jaworzno zdecydowało się pomóc mieszkańcom Szubina.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jaworznie radni przychylili się do propozycji prezydenta Silberta i przegłosowali projekt uchwały o przekazaniu pomocy finansowej – 50 tys. zł – na rzecz poszkodowanej gminy Szubin w województwie kujawsko-pomorskim.

Nawałnice jakie przeszły w sierpniu nad województwami – pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim wywołały ogromne zniszczenia. Przywrócenie stanu umożliwiającego normalne życie po kataklizmie wymaga sporych nakładów finansowych.

Nie otrzymali jeszcze żadnej pomocy

W gminie Szubin zniszczeniom uległy gospodarstwa domowe, pozrywane zostały sieci energetyczne, poważnie ucierpiała także lokalna szkoła. Wichura poczyniła również ogromne straty w rolnictwie i leśnictwie.

Do gminy nie dotarła jeszcze pomoc finansowa od żadnego samorządu, na miejscu mieszkańcom pomaga wojsko i ochotnicy. Pieniądze przekazane przez Jaworzno trafią do najbardziej potrzebujących rodzin.

– Czujemy się solidarni z mieszkańcami gmin, które zostały poszkodowane. Może i my będziemy kiedyś potrzebować pomocy, siły przyrody są nieprzewidywalne, a jak widać skala zniszczeń jest ogromna. Z przerażeniem śledziliśmy jakie spustoszenie wywołały nawałnice, które przeszły nad północną Polską. Kilka osób straciło życie, kolejne tysiące ludzi zostało pozbawionych dachu nad głową, drogi i infrastruktura są doszczętnie zniszczone – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Pomagają też inni

Do pomocy poszkodowanym włącza się coraz więcej miast i gmin. Na początku września do Sosnowca przyjedzie blisko 50 dzieci z gminy Nakło nad Notecią.

– W czasie pobytu w Sosnowcu dzieci będą uczęszczały do szkoły podstawowej, realizując tym samym obowiązek szkolny w naszych placówkach. Młodzi ludzie żyją nie tylko nauką, dlatego czas wolny naszym gościom wypełnimy ciekawymi zabawami i atrakcjami – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Swoją pomoc zaoferował także zarząd województwa śląskiego, który przekaże pół miliona złotych dwóm gminom z województwa pomorskiego.