Już po raz kolejny miasta Zagłębia Dąbrowskiego przyłączą się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, które odbędzie się 2 września.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Sienkiewicza. Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Tegoroczną lekturą „Narodowego Czytania” będzie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Została ona wybrana podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dramat Wyspiańskiego konkurował z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

– Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień – zachęca Andrzej Duda, prezydent RP.

Czytanie klasyków polskiej literatury to ważne wydarzenie w życiu lokalnej społeczności, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych organizowanych w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. W tegorocznej edycji swój udział potwierdził Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec i Jaworzno.

Narodowe Czytanie w Będzinie

W Będzinie, wydarzenie odbędzie się o godz. 16.00 na Placu prof. Włodzimierza Wójcika przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej.

– Formuła czytania utworu Wyspiańskiego będzie przygotowana w stylistyce „wiejskiego wesela”. Będzie para młoda, muzyka folkowa oraz weselny obiad – przekazują organizatorzy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie literacki quiz, warsztaty tradycyjnego wyrobu masła, pokaz rzemiosła ludowego oraz występy muzyczne Eweliny Binkowskiej, Zespołu Śpiewaczego „Grodźczanie” i Ziemi Będzińskiej.

– Uczestnicy happeningu będą mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia m.in. z reprezentantami Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. rtm. Witolda Pileckiego – dodają organizatorzy.

Narodowe Czytanie w Czeladzi

W Czeladzi Narodowe Czytanie odbędzie się po raz pierwszy. Na placu Viannaya przy Kopalni Kultury o 16.00 fragmenty dramatu Wyspiańskiego czytać będą władze miasta, radni, dyrektorzy szkół i jednostek miejskich, a także przedstawiciele stowarzyszeń oraz sami mieszkańcy. W programie organizatorzy przewidzieli literackie zagadki z nagrodami, warsztaty rzemiosła ludowego dla dzieci i dorosłych, a także występ Ludowego Zespołu Śpiewaczego Ożarowianki w repertuarze pieśni miłosnych i zalotnych. Nie zabraknie również weselnego poczęstunku i kiermaszu mało używanej książki.

Narodowe Czytanie w Dąbrowie Górniczej

Narodowe Czytanie w Dąbrowie Górniczej odbędzie się na terenie Fabryki Pełnej Życia i będzie połączone z obchodami Dni Republiki Czeskiej.

– Miejska Biblioteka Publiczna już od godz. 12.00 będzie aktywnym uczestnikiem weekendu po czesku. Od godz. 14.30 będziemy czytać „Wesele” po polsku i czesku, a o godz. 16.00 ze swoimi fanami spotka się znakomity reportażysta Mariusz Szczygieł – zapowiada Monika Bokri z MBP w Dąbrowie Górniczej.

Narodowe Czytanie w Sosnowcu

W Sosnowcu Narodowe Czytanie, tradycyjnie już, obchodzone będzie w wielu dzielnicach miasta.

– Sosnowiczanie będą mieli okazję odczytać fragmenty „Wesela” w scenerii swojskich chat, w które zamienią się w tym dniu nasze placówki. Przygotowaliśmy moc atrakcji, min. swojskie jadło, prezentacje multimedialnej, quizy i krzyżówki na temat „Wesela” i Stanisława Wyspiańskiego – zapowiada Kinga Baranowska-Jaworek z MBP w Sosnowcu.

To jednak nie koniec. O godz. 13.30 na Placu Stulecia dzieło Wyspiańskiego będą czytać Krzysztof Korzeniowski (jako Poeta), Małgorzata Makieła i Konrad Bilski (jako Para Młoda) i weselnicy. Tu również na mieszkańców czekać będzie swojskie jadło i książkowe upominki.

Narodowe Czytanie w Jaworznie

Do akcji po raz kolejny przyłączyło się także Jaworzno. Impreza rozpocznie się na rynku o godz. 10.00 głośnym czytaniem fragmentów dramatu w autorskiej interpretacji zaproszonych gości.

– W tym roku zaprosiliśmy do współpracy grono pedagogiczne i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie. Wspólnie z młodymi ludźmi przeniesiemy się do podkrakowskich Bronowic, by poczuć nastrój opisanego w dramacie miejsca i przypomnieć okoliczności, prezentowanych przez Wyspiańskiego wydarzeń. W klimat epoki wprowadzą nas bohaterowie utworu, w role których wcieli się młodzież jaworznickiego liceum. Aby w pełni oddać charakter i znaczenie odgrywanych postaci, uczniowie zaprezentują się w strojach ludowych – mówi Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Wydarzeniu towarzyszyć będą także m.in. liczne atrakcje i animacje, nawiązujące do twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie 2017 - fot. Kancelaria Prezydenta