Nowe fontanny, trampoliny, boisko, więcej zieleni, nowoczesny skatepark, plac zabaw, tor rolkowo-rowerowy i niezwykły ogród sensoryczny – to zmiany jakie czekają Park Hallera w Dąbrowie Górniczej. Koszt rewitalizacji to 12 mln zł.

Jeszcze w tym roku Park Hallera doczeka się rewitalizacji. Będzie mniej betonu i asfaltu, a więcej zieleni. W pojawią się fontanny, zjeżdżalnie, trampoliny, strefa aktywności seniorów, boisko i ekologiczne oświetlenie. Natomiast w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 20, powstanie nowoczesny skatepark, plac zabaw, tor rolkowo-rowerowy i ogród sensoryczny.

– Podczas konsultacji dotyczących śródmieścia jedna rzecz nie budziła wątpliwości – Park Hallera należy poddać gruntownej rewitalizacji. Postanowiliśmy, że na inwestycje po drugiej stronie Placu Wolności zaczekamy do zakończenia projektowania tego obszaru, a teraz zajmiemy się całą resztą. Przez cały ubiegły rok konsultowaliśmy z architektami założenia zmian w parku z uwzględnieniem oczekiwań mieszkańców. Efekt jest wyśmienity i mam nadzieję, że Park Hallera stanie się wzorowym przykładem parku śródmiejskiego i ulubionym miejscem spotkań i wypoczynku dąbrowian – mówi Marcin Bazylak, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Projekt rewitalizacji parku przygotowała katowicka pracownia projektowa AiM Architekci Arkadiusz Miśkiewicz.

Jak zmieni się park?

W miejscu zaniedbanych przez lata przyblokowych części parku powstaną zaciszne strefy aktywności mieszkańców z ławkami, stolikami i mnóstwem zieleni. W parku ma powstać wiele kręgów rekreacyjnych z wygodnymi ławkami i stołami do gry w szachy, które mają sprzyjać wypoczynkowi i nawiązywaniu kontaktów.

W parku będzie także plac zabaw rozbudowany o dwie około 20-metrowe zjeżdżalnie w strefie górki.

Duże zmiany projekt wprowadza do centralnej części parku.W miejscu obecnie wyłożonym cegłą klinkierową, powstanie strefa aktywności wodnej. Utworzą ją dwa place z fontannami.

– Będzie to najnowocześniejsze tego typu miejsce w regionie, w całości zautomatyzowane, z mnóstwem możliwości dot. sekwencji wodnych i podświetlenia – twierdzi Arkadiusz Miśkiewicz z pracowni AiM Architekci.

Za fontannami znajdzie się strefa aktywności seniora. Obok wielu urządzeń rekreacyjnych i stołów do gry w szachy, dostrzeżemy tu zielone pagórki o wysokości do 2 m, a pomiędzy nimi hamaki. Dalej miniemy wielofunkcyjne boisko sportowe, łąkę powstałą w miejscu betonowej nawierzchni za szkołą i miejsce przygotowane pod scenę parkową.

Nowością będą łąki kwietne, które pojawią się na uformowanych pagórkach w strefie seniora i w sąsiedztwie parkingu Nemo, gdzie dziś zalega asfalt.
Wyremontowanym tunelem, przejdziemy do tzw. części „B” Parku Hallera.

Miniemy trampoliny, później nowy plac zabaw ze strefami starszaka i malucha, zrewitalizowany krąg modelarski, by dojść do ogrodu sensorycznego, który zostanie utworzony tam, gdzie obecnie straszą wielkie połacie popękanego asfaltu. W tym miejscu nie tylko najmłodsi będą mogli jednocześnie bawić się i rozwijać własną kreatywność, umiejętność współpracy i wrażliwość na przyrodę, korzystając z urządzeń, takich jak bliźniacze lustra czy kołyska Newtona.

Za kolejnym kręgiem rekreacyjnym dostrzeżemy skatepark, którego konstrukcję architekci konsultowali z dąbrowskimi miłośnikami jazdy na desce. Dzięki temu będzie on w całości wybetonowany, nie zabraknie też miejsc dla publiczności zawodów, nawet najwyższej rangi, które będzie można tu organizować.

Wokół części „B” Parku Hallera zostanie poprowadzona ścieżka rowerowa i trasa dla rolkarzy.

– Na terenie inwestycji planuje się także wymianę nawierzchni większości alejek, montaż ekologicznego oświetlenia z latarniami typu led, przesadzenie wielu krzewów (jałowce, żywotniki, magnolie, cisy) oraz pielęgnacyjne wycinki drzew chorych i połamanych – informuje dąbrowski magistrat.

Już w lutym 2018 zostanie ogłoszone postępowanie o wyborze wykonawcy. Przewidziany koszt rewitalizacji Parku Hallera to około12 milionów złotych, z tego aż 10 milionów stanowią środki pozyskane przez Gminę Dąbrowa Górnicza z funduszy unijnych.

Warto wspomnieć, że w Park Hallera jest miejscem organizowania wielu koncertów i festynów. Zajmuje powierzchnię około 50 ha. Usytuowany jest w centrum miasta, gdzie w latach 1816 do 1840, znajdowały się pokłady odkrywkowej kopalni węgla kamiennego Reden.

Pod koniec 1945 roku przystąpiono do zagospodarowania tego terenu, co stanowiło duży problem dla ówczesnych władz. Postanowiono zasypywać miejsce po wyrobisku poprzez wywożenie szlaki z pobliskiej huty Bankowej, wówczas im. F. Dzierżyńskiego.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. Kochani radni, nie zapomnijcie po realizacji projektu o nałożeniu solidnego podatku na mieszkańców, tak, jak to zrobiliście po zakończeniu budowy kanalizacji. W końcu poprawi nam się jakość życia, a to jest karalne!

  2. […] Park Hallera przejdzie gruntowną modernizację. Powstaną fontanny, zjeżdżalnie, trampoliny, strefa aktywności seniorów, wielofunkcyjne boisko, nowe oświetlenie, przybędzie krzewów żywopłotów, kwitnących roślin i zielonych zakątków. W części „B”, w rejonie osiedla Adamieckiego, powstaną skatepark, plac zabaw, tor rolkowo-rowerowy oraz ogród sensoryczny. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here