Chcą zachęcić dziewczyny do regularnych ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego. W Sosnowcu rusza specjalny program „Mistrzynie w szkołach”.

Coraz więcej nastolatek nie chce ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego. Codziennością w sosnowieckich szkołach są zwolnienia lekarskie, brak stroju i zgłaszanie niedyspozycji. Teraz ma to się jednak zmienić. Wszystko za sprawą programu „Mistrzynie w szkołach” i Otylii Jędrzejczak.

– Pytałem córki, z czego to wynika. Usłyszałem, że nie chodzi tu tylko o niechęć do sportu, ale także o brak możliwości poprawienia makijażu po zajęciach – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wciąż sporo dziewcząt nie docenia roli lekcji wychowania fizycznego i uprawiania sportu. – Na własnym przykładzie chcemy im pokazać, że aktywność ruchowa jest niezwykle ważna i uczy cech, które pozwalają realizować marzenia – stwierdziła Otylia Jędrzejczak.

Od 24 września w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Żeromskiego odbędzie się inauguracja programu. Tego dnia do Sosnowca, oprócz mistrzyni olimpijskiej z Aten w pływaniu Otylii Jędrzejczak, przyjadą dwie świetne lekkoatletki Sofia Ennaoui i Ewa Swoboda, mistrzyni świata i medalistka olimpijska w windsurfingu Zofia Noceti-Klepacka, dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim Katarzyna Woźniak oraz skoczkini narciarska Magdalena Pałasz.

– Jestem przekonana, że wszyscy będą się dobrze bawić. To jest najważniejsze, by dziewczyny przekonały się do lekcji wychowania fizycznego. A „Mistrzynie w szkołach” to po prostu lekcja WF-u, w czasie której pokazujemy, że sport uczy bardzo ważnych cech niezbędnych w życiu, jak choćby determinacji czy konsekwencji – dodaje Otylia Jędrzejczak.

W programie wezmą udział uczennice z klas VII szkoły podstawowej, II gimnazjum oraz liceum. – Chcemy zachęcić dziewczyny do zwiększenia aktywności ruchowej, ale także pokazać, że przez sport można realizować swoje marzenia, także te pozasportowe – podkreśla prezydent Chęciński.

Warto też dodać, że w sosnowieckich szkołach działa program przeciwdziałania otyłości. Jego adresatami są uczniowie pierwszych klas wszystkich podstawówek. Uczniowie są badani, a gdy zdiagnozowane zostanie ryzyko występowania otyłości, maluchy kierowane są pod opiekę specjalistów.