Aż 98 proc. mieszkańców Jaworzna deklaruje sympatię do swojego miasta. Tak przynajmniej wynika z przeprowadzonych w tym roku przez TNS Polska badań.

Urząd Miasta w Jaworznie opublikował najnowsze badania opinii mieszkańców o stanie miasta i warunkach życia. Przeprowadziła je znana pracownia TNS Polska. Poniżej przedstawiamy ich wyniki i wnioski.

Mieszkańcy Jaworzna bardzo dobrze oceniają swoje miasto. Niemal wszyscy dorośli jaworznianie (97 proc.) uważają, że jest to dobre miejsce do życia. Podobnie oceniają kierunek rozwoju miasta. Dobrze ocenia go aż 95 proc. badanych. Co trzecia osoba wskazała, że kierunek ten jest zdecydowanie dobry.

Jaworzno jest miastem lubianym przez swoich mieszkańców. 98 proc. z nich deklaruje sympatię do miejscowości, w której mieszka. Do najbardziej rozpoznawalnych i popularnych inwestycji, którymi jaworznianie chętnie chwalą się przed przyjezdnymi i które wyróżniają Jaworzno na tle innych miast, należą m.in. GEOsfera (37 proc.), nowy rynek (35 proc.) oraz rozbudowa dróg i obwodnicy (31 proc.).

Tym, czego w Jaworznie, zdaniem mieszkańców, brakuje, są przede wszystkim miejsca pracy (15 proc.) oraz tereny zielone (10 proc.). Ponadto, stosunkowo często wskazywano również na obiekty sportowe (8 proc.), wydarzenia rozrywkowe (7 proc.) oraz lokale rozrywkowe i atrakcje dla dzieci (po 6 proc.). Dla porównania, w 2014 roku najczęściej brakowało kina i galerii handlowej. Potrzeby te zostały jednak rok temu zaspokojone.

W 2016 roku wśród planowanych i rozpoczętych inwestycji największą wagę mieszkańcy Jaworzna przywiązują do Osiedla Sfera oraz parku wodnego dla dzieci na Plantach. Ważne jest także dokończenie budowy północnej i południowej obwodnicy miasta, budowa dróg rowerowych i nowego bloku energetycznego oraz modernizacja Sosiny, o której pisaliśmy kilka tygodni temu.

Najlepiej w tym roku oceniona została komunikacja miejska. Dobrze oceniane są również tempo rozwoju miasta oraz ilość zieleni. Najsłabiej wypada z kolei poziom opieki medycznej oraz możliwość znalezienia pracy.

Skąd najczęściej mieszkańcy Jaworzna czerpią informacje o swoim mieście? Jak wynika z badań, najczęściej z prasy lokalnej oraz internetowych portali. Po raz kolejny zdecydowana większość jaworznian czuje się również bezpiecznie w swoim mieście (78 proc.).

Jak tegoroczne wyniki ocenia prezydent Jaworzna?

– Cieszę się, że mieszkańcy tak dobrze czują się w swoim mieście, że je lubią, że mogą się pochwalić Jaworznem przed swoimi znajomymi. Obraz zadowolenia ludzi jest tożsamy z kierunkiem rozwoju Jaworzna, który przyjęliśmy wraz z moimi współpracownikami – powiedział Paweł Silbert. – Oczywiście bez wsparcia mieszkańców, ich zaufania, cierpliwości i zrozumienia w wielu kwestiach nie byłoby możliwe przebudowanie miasta, nadanie mu obecnego wyglądu i funkcji – dodał.

Włodarz miasta zapewnił też, że z badań wyciągnie odpowiednie wnioski.

Badania zostały przeprowadzone w dniach 22-27 lipca 2016 roku. Kolejne odbędą się za dwa lata.

Jak wygląda sytuacja w pozostałych miastach Zagłębia? Czy mieszkańcy lubią swoje „małe ojczyzny”? Zapraszamy do dyskusji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here