Z uwagi na stan epidemii i duże ryzyko zarażenia koronawirusem tegoroczne Dni Jaworzna zostały odwołane. Do końca czerwca nie odbędą się również inne planowane wcześniej imprezy.

Jaworzno to kolejne miasto, które odwołało wszystkie imprezy, w tym tą najważniejszą, czyli Dni Jaworzna. – To bardzo trudna decyzja, ale zdrowie jaworznian jest dla nas absolutnie najważniejsze – podkreśla Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Poza Dniami Jaworzna odwołano także m.in. tegoroczny Jarmark Wielkanocny, koncerty w ramach cyklu dekaTON, majowe Święto Rodziny, liczne imprezy z okazji Dnia Dziecka, charytatywny koncert organizowany przez Stowarzyszenie Jaworzno To My, Byczyńskiego Byka i Festyn Elżbietański. Nie odbędą się też planowane do końca czerwca pikniki w ramach Aktywnych Dzielnic oraz impreza folklorystyczna – RegionAle. Podobnie będzie z imprezami sportowymi. Odwołano Mistrzostwa Jaworzna Szkół Podstawowych w Lekkoatletyce, Olimpiadę Sportową „Od Przedszkolaka do Olimpijczyka”, Biegi dla Dzieci, Jaworznicki Rajd Nordic Walking, Rodzinny Rajd Rowerowy i Wyścig Rowerów Górskich na 10 km.

– Takie masowe przedsięwzięcia, jak Tydzień Seniora, Święto Rodziny, Dni Jaworzna po prostu w tym roku będą odłożone. Mam nadzieję, że jeżeli epidemia ustąpi, to być może jesienią będziemy świętować jej zakończenie. Ale nie planuję w tej chwili masowych imprez, które byłyby ryzykowne dla mieszkańców – podkreśla Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Prezydent podkreśla, że w tej sytuacji należy zachować wyjątkową ostrożność i rozwagę. – Jeżeli nawet epidemia będzie wygasać, to trzeba uważać, żeby nie pojawiła się ona nową falą. Żeby się nie zdarzyło, tak jak na przykład było przy grypie hiszpance w 1918 roku, że pierwsza fala była mało groźna, a druga zmiotła wiele milionów ludzkich istnień – tłumaczy Paweł Silbert.

Przypomnijmy, że Jaworzno to kolejne miasto, które rezygnuje z – zaplanowanych już na najbliższe miesiące – imprez. Wcześniej zrobiły to władze Czeladzi, Wojkowic i Zawiercia.