19 czerwca odbyła się manifestacja w obronie Edwarda Gierka, związana z trwającymi w Sosnowcu konsultacjami społecznymi w sprawie upamiętnienia I sekretarza KC PZPR.

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Federacji Młodych Socjaldemokratów w poniedziałek na sosnowieckiej Patelni zorganizowali manifestację w obronie ronda im. Edwarda Gierka. Jej celem było przypomnienie zasług Edwarda Gierka dla całego Zagłębia Dąbrowskiego.

– Liczymy, iż po raz kolejny uda nam się obronić pamięć o ikonie naszego regionu i mieszkańcy Sosnowca licznie opowiedzą się za pozostawieniem nazwy ronda im. Edwarda Gierka w obecnej formie. Edward Gierek 40 lat temu tchnął w Sosnowcu nowe życie, dzisiaj musimy pomóc zachować o tym pamięć dla następnych pokoleń – wyjaśnia Tomasz Niedziela, przewodniczący SLD w Sosnowcu.

W czasie manifestacji, jej organizatorzy przypomnieli mieszkańcom Sosnowca, że w okresie rządów Gierka, w Sosnowcu wybudowano zespół przychodni specjalistycznych przy ul. Wawel, oddano do użytku halę widowiskowo-sportową przy ul. Żeromskiego oraz przeniesiono do Sosnowca Wydział Filologiczny UŚ.

W prezentowanej wystawie „Edward Gierek. Budowniczy Sosnowca” przypomniano także, że w okresie rządów Gierka powołano Wydział Techniki UŚ (obecnie Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach) i Wydział Nauk o Ziemi UŚ, przyłączono do Sosnowca Kazimierz Górniczy, Porąbkę, Maczki, Klimontów oraz Zagórze, otwarto nową siedzibę biblioteki, krytą pływalnię przy ul. Żeromskiego czy wyremontowano Teatr Zagłębia.

– Jesteśmy z Zagłębia! Tak czerwonego Zagłębia i wcale się tego nie wstydzimy – powiedział podczas manifestacji Wojciech Nitwinko, sosnowiecki radny z klubu SLD. – Warto jednak przypomnieć sobie jego [Edwarda Gierka – przyp. red.] zasługi dla miasta i obronić pamięć o ikonie naszego regionu – dodał.

Organizatorzy wspólnie z mieszkańcami wypełnili ankiety odpowiadając na pytanie „Czy uważasz, że Edward Gierek zasługuje na upamiętnienie w przestrzeni publicznej Sosnowca poprzez nazwanie ronda lub ulicy jego nazwiskiem?”.

– Uważam, że nazwa ronda nie powinna się zmienić. Nie należy wymazywać z historii osoby, która w takim stopniu, jak Gierek przysłużyła się do rozwoju naszego miasta – powiedziała nam pani Janina, mieszkanka Sosnowca.

Zarówno trwające do 20 czerwca konsultacje, jak i dzisiejsza manifestacja mają związek z tzw. ustawą dekomunizacyjną, która nakłada na samorządy obowiązek zmiany tych nazw obiektów, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Są też przeciwnicy

Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu - fot. MG
Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu – fot. MG

Przeciwko upamiętnieniu Edwarda Gierka protestują przedstawiciele klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu. Chcą, aby rondo u zbiegu ulic 1 Maja, Ostrogórskiej, Małachowskiego i Sienkiewicza nosiło nazwę „Rondo Ostrogórska”. Z kolei radny Karol Winiarski złożył wniosek o zmianę patrona na Józefa Patrycjusza Cieszkowskiego – twórcę pojęcia „Zagłębie”.

Jak oceniasz sezon 2016/2017 w wykonaniu Zagłębia Sosnowiec?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...