Województwo śląskie stało się centrum epidemii koronawirusa. Zakażonych zostało już ponad 3,9 ty. osób. Przyczyniły się do tego m.in. ogniska choroby w kopalni. Czy grozi nam izolacja? Mamy komentarz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

W poniedziałek pisaliśmy o możliwym scenariuszu zamknięcia województwa śląskiego. Wszystko przez ognisko zakażeń wśród górników i ich rodzin. Tego dnia odbyło się posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewody śląskiego, w którym wziął udział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dziś do Katowic ma przyjechać odpowiedzialny za górnictwo wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Czy zamknięcie województwa jest możliwe?

Sytuacja epidemiczna w województwie śląskim jest bardzo trudna. Czy grozi nam izolacja? – Pojawiające się w mediach doniesienia na temat zamykania dostępu do województwa śląskiego są nieprawdziwe – komentuje Piotr Müller, rzecznik rządu.

Szumowski: Musimy odizolować kopalnie

Do sprawy odniósł się także sam minister zdrowia w Gościu Radia Zet. – Jeśli uda się odizolować kopalnie, to nie ma takich przesłanek, żeby zamykać cały Śląsk. Tym bardziej, że jest to skupione tylko w tych powiatach, gdzie te kopalnie są zlokalizowane – powiedział w rozmowie z Beatą Lubecką minister Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że przebadanych zostało już kilka tysięcy górników – 5 tys. w niedzielę i 3 tys. w poniedziałek. – Staramy się odizolować ogniska, kwarantanną objąć wszystkie rodziny górników a izolacją tych, którzy mają wirusa. Wtedy będziemy mieli opanowane zjawisko – podkreślił.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Czy przez koronawirus zamkną całe województwo śląskie?

FOTO: Krystian Maj/KPRM