Rząd rozważa scenariusz blokady województwa śląskiego, w związku z największym w Polsce przyrostem zakażonych koronawirusem. Duży wpływ na tę decyzję mogą mieć wyniki badań przesiewowych dla górników.

W województwie śląskim zakażenie koronawirusem stwierdzono już u ponad 3700 osób. W ostatnich dniach ogniskiem groźnego wirusa stały się śląskie kopalnie.

W kilku zakładach wstrzymano wydobycie i cały czas trwają badania przesiewowe u górników. – W tej chwili trwają wytężone prace, aby te ogniska zakażeń ograniczyć. Osoby chore kierowane są do izolatoriów, a wszystkie osoby z kontaktu są poddane kwarantannie – mówił w niedzielę przed południem Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek apeluje do mieszkańców województwa, by pozostawali w domach, a jeżeli nie jest to możliwe, aby stosowali się do rygorów sanitarnych.

Zamkną województwo śląskie?

W mediach pojawiły się informacje, że rząd zastanawia się nad zamknięciem lub przynajmniej otoczenie kordonem sanitarnym województwa śląskiego.

Resort zdrowia przyznaje, że rozważany jest powrót do niektórych obostrzeń dla naszego województwa. Wiceminister zdrowia podkreślił, że propozycja ta jest tylko na etapie rozważań, a ewentualne cofnięcie ograniczeń mogłoby dotyczyć młodzieży w wieku 13-19 lat, która obecnie może swobodnie poruszać się bez rodziców czy opiekunów.

Apel prezydenta Sosnowca

Do ewentualnych planów zamknięcia województwa śląskiego odniósł się prezydent Sosnowca. – Apeluję do administracji rządowej, która zapewne monitoruje sytuację i będzie podejmowała ewentualne decyzje, aby podjęła je jak z największą rozwagą i odpowiedzialnością, bez pośpiechu i pochopności na zasadzie na wszelki wypadek „zamykamy wszystko co się da” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Arkadiusz Chęciński.

– Proszę mieć na uwadze, że województwo śląskie to organizm składający się z wielu podregionów: śląskiego, bielskiego, żywieckiego, częstochowskiego i zagłębiowskiego. Czy byłoby sens zamykać całe województwo z powodu dużej liczby zachorowań wśród górników w śląskiej części, w szczególności Rybniku? – pyta prezydent

I dodał też, że zamknięcie całego województwa byłoby prawdziwą katastrofą dla przedsiębiorców z regionu. – Zbyt restrykcyjne zamknięcie mogłoby jeszcze bardziej pogorszyć ich i tak trudną już sytuację. Niektórych mogłoby to wyeliminować z rynku pociągając za sobą znaczny wzrost bezrobocia – uważa Arkadiusz Chęciński.

Prezydent Sosnowca zadeklarował też pomoc i wsparcie logistyczne śląskim miastom w walce z koronawirusem.

Pojawiają się informacje o planowanym zamknięciu województwa śląskiego w związku z jego najwyższym wskaźnikiem…

Opublikowany przez Arkadiusz Chęciński Niedziela, 10 maja 2020

Skomentuj przez Facebook

54 KOMENTARZE

 1. Oczywiście nie mogło go zabraknąć, Stasiek Anioł znowu na pierwszej linii frontu medialnego, teraz apeluje do Rządu, a co było jak trzeba było przekazać spisy wyborców? Wszystko pod publiczkę ku chwale PO, pracuj pracuj to może dzięki tobie wzrosną sondaże Kidawy z 2 do 2,5 %

   • Przecież obowiązywała ustawa o głosowaniu korespondencyjnym dla seniorów 60+ i osób na kwarantannie i im zgodnie z prawem należało dostarczyć pakiety wyborcze na podstawie spisu wyborców.

    • Nie obowiązywała. Zlikwidowali uprawnienia dla tych 2 grup ustawą z 16 kwietnia:
     „W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii przy przeprowadzaniu wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504 oraz z 2020 r. poz. 568) w zakresie:
     (…) 4) głosowania korespondencyjnego, o którym mowa w art. 53a.”

     • Bo miało być dla wszystkich korespondencyjne, ale sondaże i układ z nocnej zmiany mocno zaciągnął hamulec.

 2. tiaa!
  Pierwej kormelsyny zamkły kopalnie w Zagłębiu, a teraz chcą nas zamknąć bo górniki u nich nie myją rąk?

  • Wszystkie kopalnie w Zagłębiu w tym w pełni rentowną z nowym szybem o głębokości 910 metrów, z pokładami znakomitego węgla, z uzbrojoną ścianą zamknął kolega partyjny Chęcińskiego niejaki Buzek.

   • To niech zamkną podregion z największym ogniskiem. Z resztą i tak Zagłębiacy, szerzej Polacy paszporty muszą mieć.

 3. Jak wczesniej pisałem, stosowane testy PCR są nic nie warte, wykrywają cokolwiek, nawet w papaji i u kozy. Ale można, przy ich fałszywej pomocy, poskromić „zakamuflowaną opcję niemieckią” i zrobić Berezę Kartuską w całym województwie. To także dobry test i trening dla służb, jak ścisnąć i trzymać za jaja społeczeństwo. Reszta ludzi to łyknie, przecież są zastraszeni wirusem, chomąto i kaganiec już są.

 4. Myślę, że zamknięcie całego województwo to jest jakieś czyste kuriozum.
  Jakiś przejaw racjonalności w słowach prezydenta znajduję i muszę je poprzeć.
  Górnicy to nie jest żadna „błogosławiona” grupa, i biorąc losowych 1000 osób z ulicy, wykryjemy w podobnym procencie liczę zakażonych-bezobjawowych.
  Troszkę się nasze MZ zapędziło w tej strategii kontroli społeczeństwa poprzez strach.

  • Chodzi o to, że w województwie Śląskim jest z setka prezydentów, burmustrzów, wójtów a do tego druga setka sołtysów i NIKT inny nie wyskoczył do TVN GW i der Onet pierwszy tylko jak zwykle Chęciński!!!

   • Brzuch cię boli, spać nie możesz że prezydent Sosnowca wypowiedział się na facebooku jakieś sprawie? Będzie siedział cicho źle, wypowie się też źle.

 5. Nawet Szanowny Pan Prezydent Chęciński słucha przedstawicii Ministerstwa Zdrowia.
  Decyzja będzie zależna od rozwoju sytuacji epidemiologicznej a nie oczekiwań czy też sugesti Pana Prezydenta Chęcińskiego.
  Dobrze że Pan Prezydent Chęciński jest w tym zakresie jedynie obserwatorem.

 6. NIEPODLEGŁE I WOLNE PAŃSTWO ŚLĄSKIE !!!!
  Cały ta nagonka jest wymierzona w gospodarkę Górnego Śląska i tylko po to aby ją ZNISZCZYĆ !!!!
  Niech zamkną Śląsk ogłaszamy niepodległość i odrywamy się od Warszawki !!!!

 7. Kolejne durne pomysły naszego rządu kompletnie nie przemyślane , kosztowne i trudne do realizacji piciągające szereg negatywnych konsekwencji. I kto by się stasował do tego. Ja na pewno nie

 8. niech zamkną na wszystkich granicach Sosnowca i Katowic to przynajmniej w Katowicach będzie można zaparkować samochód bo tak to całe miasto jest zawalone autami z rejestracją SO, SD, SBE i SZA.

 9. Trzeba połączyć kropki, jak w obrazku dla dzieci, wtedy pojawi się obraz całości.
  1. PGG w impasie, miliony ton na zwałach, plany redukcji zatrudnienia i zamykania kopalń. Jednoczesnie węgiel napływa dosłownie z Kolumbii albo ze wschodu i innych dzikich krajów.
  2. Strajk przedsiębiorców. Może pamiętacie protesty górników w stolicy, kilka, kilkanaście lat temu. Jeżeli nie pamiętacie to znajdziecie na YT. Przy nich strajk przedsiębiorców wyglądał jak wycieczka przedszkolaków do parku.

  Według mnie waadza panicznie boi się, że sfrustrowani górnicy dosłownie mogą roznieść w pył stolicę i zmieść rządzących. Dlatego pod pretekstem zarazy trzeba zarzewie zgasić na miejscu i uziemić ewentualnych protestujących.

  • Obraz wolnego rynku węgla, koniunktury, żonduf Unii Niemieckiej, heppeningiem frustratów różnej maści podpiętym pod mniejszościowych przedsiębiorców, obstawiam opłaconych prowokatorzyn spod sejmu czy telewizji. Górnicy nie są tacy jak się PO, UW wydawało i się przekonywało swego czasu.

 10. Już nie mają gdzie wykrywać wirusa to szukają tutaj. Górnicy pozarazani A czemu nikt nie sprawdzi pracownikow mitalla, amazonu bądź też innych magazynów na których na zmianie pracuje po 1000 osób. Było głośno o DPS teraz czas na coś innego. Ciekawe gdzie będzie następne ognisko może Stocznia Gdańska?

 11. Pis ma jednak pomysł jak rządzić. Nawet jeśli nie są doskonałe te rządy.
  Czy jest jakaś inna siła polityczna, która może mu sprostać?
  Skoro trzeba zamknąć to trzeba. Proszę o dyscyplinę.
  I pisanie pod swoją nazwą.

  • To nie jest rządzenie, to jest gaszenie pożaru w burdelu. Twierdziłeś że się zamkniesz, więc to uczyń i zgiń przepadnij.

 12. […] W poniedziałek pisaliśmy o możliwym scenariuszu zamknięcia województwa śląskiego. Wszystko przez ognisko zakażeń wśród górników i ich rodzin. Tego dnia odbyło się posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewody śląskiego, w którym wziął udział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dziś do Katowic ma przyjechać odpowiedzialny za górnictwo wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. […]

 13. No to zamiast Śląskiego zamkną Chęcińskiego i efekt będzie dobry. Będziemy mieli spokój i brak zaczepek ze strony Zagłębia. Może to być panaceum na obecne zamieszanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here