Jaworznicki zalew Sosina już wkrótce zmieni się nie do poznania. Wszystko za sprawą planowanych prac rewitalizacyjnych i przebudowy terenu.

Zalew Sosina od lat jest częstym miejscem wypoczynku. Rocznie odwiedza go ponad 120 tysięcy osób.

– Nasz zalew jest bardzo dobrym miejscem do wypoczynku, zwłaszcza w tak upalne dni, jak ostatnio. Niestety, już od kilku lat domaga się małego remontu – powiedział nam pan Michał, mieszkaniec Jaworzna.

Mamy więc dobrą informację dla wszystkich wypoczywających nad Sosiną. Jeszcze w tym roku miasto planuje rozpoczęcie rewitalizacji zbiornika.

– Rewitalizacja Sosiny potrwa kilka lat, choć najważniejsze dla jego użytkowników jest to, że zmiany na początku będą dotyczyły przede wszystkim poprawy jakości wody w zbiorniku. A to ma być najważniejszy element atrakcyjności Sosiny – przekazał Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich UM w Jaworznie.

Sosina w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

W jaki sposób będzie to zrealizowane?

– Obecnie woda w Sosinie wymienia się samoistnie w ciągu 2-3 lat. Miasto chce przepompowywać część wody z kanału centralnego, w którym płynie krystalicznie czysta woda z piaskowni, tak, by woda w zbiorniku wymieniała się co 120 dni. To rozwiąże wszystkie problemy z czystością wody – wyjaśnia Tomasz Tosza.

To jednak nie koniec planów jaworznickich urzędników.

– W przyszłych latach wokół zalewu powstanie pięciokilometrowa trasa rowerowo-rolkowa. Jej budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku – deklaruje Tosza. – W planach jest także rozbudowa zaplecza sanitarnego, toalet, domków kampingowych oraz plac zabaw z urządzeniami wodnymi – dodaje. Zamontowany zostanie także monitoring.

Prace będą odbywać się etapami, a ich planowany koszt ma wynieść około kilkunastu milionów złotych.