Na początku grudnia poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji programu „Lokal na kulturę”, który wyłonił czterech najemców dotychczas niezagospodarowanych lokali. Niestety dwóch z nich zrezygnowało.

„Lokal na kulturę” to program w ramach którego miasto wynajmuje lokale w centrum miasta z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej czy twórczej. W Sosnowcu, w ramach kolejnej edycji wytypowano 7 lokalizacji: ul. 3 Maja 1, 3 Maja 11, Dmowskiego 28 b, Modrzejowskiej 32 a, Swobodnej 11 a, Warszawskiej 3/1 a oraz Warszawskiej 3/36.

Niestety, bardzo szybko okazało się, że sam pomysł to za mało. Potrzebne są spore nakłady finansowe, które pozwoliłyby na realizację zaplanowanych przedsięwzięć. Z tym problemem zetknął się Piotr Kieraś, pomysłodawca projektu herbaciarni i świetlicy dla seniorów, która miała powstać przy ulicy Swobodnej 11a, który nie otrzymał dofinansowania na dalszy rozwój tego miejsca.

– Przypominam, że „Lokal na kulturę” udostępniany jest najemcom na preferencyjnych warunkach, ale nie zupełnie bezkosztowo. Przymierzając się do działalności w tej formie warto pamiętać również o kosztach związanych z działalnością gospodarczą czy choćby o rachunkach za prąd – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

W najbliższym czasie, na mapie twórczych miejsc Sosnowca, nie zobaczymy także galerii wystawowej dotyczącej Zagłębia Dąbrowskiego, która miała być połączona z Zagłębiowskim Archiwum Cyfrowym, czytelnią i mini kawiarnią. Jej pomysłodawcą był Dariusz Jurek, społeczni działający na rzecz naszego regionu.

– Na lokal przy ul. 3 Maja 11 znalazł się już chętny, z którym prowadzone są rozmowy – dodaje Rafał Łysy.

Czytaj także: Poznaliśmy zwycięzców kolejnej edycji „Lokalu na kulturę”