Od środy, 15 grudnia, zostaną zaostrzone obostrzenia w związku z epidemią COVID-19. Zmieni się m.in. tryb nauczania w wybranych szkołach.

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski oraz wiceminister Waldemar Kraska przedstawili zmiany w obostrzeniach, które będą obowiązywać od środy, 15 grudnia. Poinformowali także, że trwają prace nad wprowadzeniem obowiązku szczepień dla wybranych grup zawodowych.

Limity znów obniżone

Od 15 grudnia zostanie wprowadzony limit 30 proc. obłożenia w lokalu w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększanie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych, które zostaną zweryfikowane przez przedsiębiorcę.

Podobne limity zostaną wprowadzone w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Ponadto w kinach wprowadzony zostanie zakaz konsumpcji. Zamknięte z kolei zostaną dyskoteki, kluby oraz obiekty udostępniające miejsce do tańczenia. Jest jeden wyjątek – w Sylwestra ograniczenia liczebności klientów w lokalach zamkniętych będzie wynosić 100 osób.

Dodatkowe testy dla rodzin

Ograniczenia nie ominęły także transportu publicznego. W nich limit to 75 proc. Ponadto wprowadzony zostanie obowiązkowy test dla podróżujących spoza strefy Schengen. Trzeba będzie go wykonać nie wcześniej, niż na 24 godziny przed przekroczeniem granicy.

Wprowadzone zostaną także obowiązkowe testy dla współbojowników osób chorych na COVID-19. Tyczy się on także osób, które posiadają Unijny Certyfikat COVID. To jednak nie koniec zmian.

Obowiązkowe szczepienia dla kilku sektorów

Od 20 grudnia do 9 stycznia 2022 roku uczniowie szkół podstawowych i średnich wrócą do nauczania zdalnego. Rząd chce w ten sposób przedłużyć czas nieobecności w szkołach, by wirus wolniej się rozprzestrzeniał.

Do 15 grudnia ma zostać wprowadzona także możliwość zaszczepienia w grupie wiekowej 5-11 lat. Na razie brak jednak szczegółów dotyczących tego tematu. Inaczej jest z obowiązkiem szczepień.

Prowadzone są prace nad wprowadzeniem go dla kilku wygranych grup zawodowych. Chodzi przede wszystkim o służbę medyczną. Ten obowiązek ma zostać wprowadzony od 1 marca 2022 roku. Kolejne grupy zawodowe to służby mundurowe i nauczyciele.