Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że podjął decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji. Zostanie ona skrócona do 10 dni. Co jeszcze ma się zmienić?

Nowy minister zdrowia zaczyna urzędowanie od nowych rozwiązań dot. kwarantanny i izolacji. Adam Niedzielski zapowiedział, że okres kwarantanny zostanie skrócony do 10 dni. – Mamy na to dowody z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie spowoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14-dniowego okresu kwarantanny – podkreślił Niedzielski.

Minister zdrowia zapowiedział także rezygnację z testów na koniec kwarantanny. – Drugim novum w przypadku kwarantanny będzie rezygnacja z prowadzenia testów – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej.

Druga grupa zmian dotyczy izolacji. – Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie standardu Międzynarodowej Organizacji Zdrowia WHO, czyli skrócenie okresu izolacji do 10 dni po teście, który wykazał wynik pozytywny, i nie kończenie tej izolacji koniecznością testowania – poinformował.

Zmiany są wprowadzone z powodu licznych przypadków przebywania na kwarantannach i w izolacji po kilkadziesiąt dni. W ostatnich dniach głośno zrobiło się wokół 10-letniej Małgosi z Bydgoszczy, która od ponad 50 dni przebywa na kwarantannie. Dziewczynka wciąż ma pozytywne wyniki testów.