Po 12 latach sytuacja polityczna w Dąbrowie Górniczej może ulec zmianie. Na pewno zmieni się prezydent, ale tu nie chodzi tylko o nazwisko. Gra toczy się o wizję rozwoju tego miasta. Co wybiorą mieszkańcy?

Przez 12 lat w Dąbrowie Górniczej rządził związany z lewicą, były wiceminister zdrowia w rządzie Marka Belki, Zbigniew Podraza. Był też murowanym kandydatem na urząd prezydenta miasta. Możliwe, że gdyby wystartował, to wybory w dębowym mieście zakończyłyby się na pierwszej turze. Ostatecznie Zbigniew Podraza zrezygnował, a na swojego następcę namaścił 40-letniego Marcina Bazylaka, swojego dotychczasowego zastępcę, który tworzył Strategię Rozwoju Dąbrowy Górniczej do roku 2020, a także był inicjatorem wielu projektów – m.in. Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego czy rewitalizacji śródmieścia (Fabryka Pełna Życia).

Zbigniew Podraza: O Dąbrowę Górniczą jestem spokojny

„Dąbrowa pełna życia”

Marcin Bazylak po niezłej kampanii, spisał się dobrze i z wynikiem prawie 35 proc. wygrał pierwszą turę wyborów. Jeśli wygra 4 listopada, będzie to pewna kontynuacja poprzednika i obecnego rozwoju miasta, nastawionego m.in. na ogromne inwestycje i projekty, a także sprawy obywatelskie. Jest też zapowiedź uzdrowienia sytuacji szpitala i otwarty konkurs na stanowisko dyrektora.

„Miasto równych szans”

Na zwycięstwo ma również szansę 42-letni Robert Warwas. Poseł Prawa i Sprawiedliwości uzyskał ponad 25-procentowe poparcie. Startujący pod hasłem „Miasto równych szans” polityk zapowiada wiele zmian – m.in. obniżenie opłat za wodę oraz wywóz śmieci, zaprzestanie naliczania opłaty adiacenckiej, a także rozwój budownictwa komunalnego i wprowadzenie Programu Czyste Powietrze.

Zdecyduje ten trzeci?

Kluczowa będzie postawa wyborców Edwarda Bobera z KW Dąbrowska Wspólnota Samorządowa, który dość niespodziewanie zebrał ponad 22 proc. głosów. Bober pokazał, że „mrówczą” pracą w terenie można zaskarbić serca i głosy wyborców. Jeśli poprze któregoś z kandydatów, to może zdecydować o najbliższej przyszłości Dąbrowy Górniczej.

Jedno jest pewne – czekają nas pasjonujące dni. Czy dąbrowianie zdecydują się na kontynuację? A może wybiorą nowe otwarcie i rewolucję? Tego dowiemy się po 4 listopada.

Kto wygra drugą turę wyborów prezydenckich w Dąbrowie Górniczej?

  • Marcin Bazylak (56%, 748 Votes)
  • Robert Warwas (44%, 589 Votes)

Total Voters: 1 337

Ładowanie ... Ładowanie ...

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wybory 2018. Znamy wyniki do Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej