Od niedzieli, 15 marca, na 10 dni zamknięte zostają granice naszego kraju dla cudzoziemców. Kontrole na granicy zostały przywrócone.

W Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. Ogłosił to premier Mateusz Morawiecki. W ramach nowych zarządzeń granice Polski zostaną zamknięte na 10 dni.

– W Polsce osób zakażonych jest wciąż stosunkowo niewiele, ale w pozostałych krajach europejskich – przypadki idą w tysiące. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przywozić wirusa do Polski, żeby zarażać kolejnych naszych obywateli. Dlatego też zdecydowaliśmy się przywrócić tymczasowe kontrole graniczne – tłumaczył premier.

Kontrole graniczne zostały przywrócone na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Ograniczony został też ruch na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą. W związku z zamknięciem granic wstrzymany jest międzynarodowy ruch lotniczy oraz międzynarodowy ruch kolejowy i autobusowy.

Kto może wjechać do Polski?

Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.

Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone. Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.

Zakaz wjazdu dla cudzoziemców

Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka oraz osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

– Ograniczamy napływ obcokrajowców do Polski, ale nie zamykamy miast. Nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości – sytuacja tego nie wymaga – podkreśla Mateusz Morawiecki. – Zdecydowaliśmy się jako polski rząd w maksymalnym stopniu ograniczyć przepływ ludzi. To zapobiegnie szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa – dodaje.

Warto również podkreślić, że transport cargo działa bez zmian. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.

Foto: Przejście graniczne – zdjęcie poglądowe

W całym kraju jak dotąd potwierdzono już 111 osób chorych na COVID-19 (12 w województwie śląskim), w tym trzy osoby zmarłe [stan na 15 marca, na godz. 11.30].