echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Urząd Miejski w Jaworznie poinformował o nowych zakażeniach koronawirusem, wśród pensjonariuszy i personelu, w Domu Pomocy Społecznej oraz Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Jaworznie – Ciężkowicach. Łącznie zakażonych jest ponad 50 osób.

Koronawirus nie odpuszcza, od kilku tygodni walczą z nim m.in. dwa domy opieki z Jaworzna. Po przeprowadzeniu kolejnej serii wymazów, zakażenie koronawirusem wykryto u 24 pensjonariuszy oraz u 5 pracowników personelu Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie (3 pacjentów zmarło). Zakażeniu ulegli również dyrektor DPS oraz jego zastępca. W Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Jaworznie – Ciężkowicach stwierdzono 26 wyników dodatnich u pacjentów i 2 wśród personelu (3 pacjentów zmarło).

W Domu Pomocy Społecznej przeorganizowana została praca personelu, który w stałych grupach opiekuje się podopiecznymi domu. Chorzy pacjenci zostali odizolowani od pozostałych pensjonariuszy. Stan pacjentów jest zmienny, są osłabieni. Obecnie w DPS pracuje dodatkowych dziewięć osób (2 lekarzy, 4 ratowników oraz 3 wolontariuszy) pod dowództwem dr Jacka Dutkiewicza.

– Kontynuowany jest stały nadzór lekarski w DPS. Co kilka godzin monitorowany jest stan zdrowia pacjentów. Sprawdzane są temperatura, saturacja, ciśnienie i tętno. Utrzymywany jest zaostrzony reżim sanitarno-epidemiologiczny w stosunku do personelu medycznego oraz izolację personelu biurowego w stosunku do pozostałych pracowników. Na bieżąco wykonywane jest ozonowanie pomieszczeń biurowych, ciągów komunikacyjnych, pralni. Zbudowane zostały zapory pomiędzy strefami budynku, na bieżąco przeprowadzane jest szkolenie rotującego personelu ośrodka, z naciskiem na bezpieczeństwo w strefach „czerwonych” – mówi o obecnej sytuacji dr Jacek Dutkiewicz.

W ZP-O obecnie przebywają 44 osoby wymagające całodobowej opieki. Pacjenci zostali podzieleni piętrami na chorych i zdrowych. Tu również stan pacjentów jest zmienny, personel stara się zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki przechodzenia choroby. W cięższych przypadkach podawany jest tlen medyczny. Ogromnym zaangażowaniem wykazują się pracownicy i personel DPS oraz ZP-O, pracujący ponad siły w niezwykle trudnych warunkach.

Jak zapewnia jaworznicki magistrat, pomimo trudnej sytuacji, w obu placówkach zapewniona jest pełna opieka medyczna, zarówno lekarska, jak i pielęgniarska. Obowiązuje najwyższy reżim sanitarny. Zakłady zostały wyposażone przez Wydział Zarządzania Kryzysowego UM w Jaworznie w kolejną dostawę środków ochrony bezpośredniej (m.in. kombinezony, maseczki, rękawiczki, środki dezynfekcyjne), niezbędne do bezpiecznej realizacji zadań. Sytuacja w obu placówkach jest na bieżąco monitorowana.

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);