Ognisko zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Ciężkowicach oraz w Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie. Łącznie zakażonych jest blisko 40 osób.

Jak wynika z informacji podanej przez Urząd Miejski w Jaworznie w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Ciężkowicach zakażonych jest 31 pacjentów i 5 pracowników, natomiast w Domu Pomocy Społecznej zakażenie potwierdzono u dwóch osób z personelu.

– Pacjenci ZPO zostali podzieleni piętrami na chorych i zdrowych, wspólnie z wojskiem mają zostać zbudowane śluzy, które zabezpieczą poszczególne segmenty ośrodka. Zapewniona jest pełna opieka medyczna, zarówno lekarska, jak i pielęgniarska – informują jaworzniccy urzędnicy.

Zakład został wyposażony przez jaworznicki wydział zarządzania kryzysowego w dodatkowe środki ochrony bezpośredniej (m.in. kombinezony, maseczki, rękawiczki, środki dezynfekcyjne). Do placówki dotarły również ozonatory przekazane przez Politechnikę Śląską. Sytuacja jest opanowana i na bieżąco monitorowana, stan pacjentów oceniany jest jako dobry.

W Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie zakażenia wykryto u dwóch pracowników. Obecnie dyrekcja DPS, jak i zespół miejskiego sztabu kryzysowego dążą do jak najszybszego przeprowadzenia testów przesiewowych w domu. Ponadto, zabezpieczono dodatkowe środki ochrony bezpośredniej i medycznej.

W obu placówkach obowiązuje wzmocniony, ostry reżim sanitarny. Działania wspiera grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy do tej pory pomagają w prywatnym Domu Seniora Jesień na Letniej, gdzie na początku października zakażenie koronawirusem potwierdzono u większości przebywających tam seniorów. W pomoc w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym zaangażowali się również strażacy ochotnicy z OSP Ciężkowice oraz rodziny pensjonariuszy.