11 listopada obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na wprowadzony w kraju stan epidemii scenariusz tegorocznych uroczystości będzie jednak inny.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Polska zniknęła z mapy świata w 1795 roku, kiedy to Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru naszego kraju.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Walka trwała długo, aż w końcu, po wielu latach, nasz kraj odzyskał suwerenność, dlatego jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych.

102 lata temu Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach niewoli. Z tej okazji, co roku w wielu miastach organizowane są marsze, biegi czy uroczystości patriotyczne, jednak w tym roku tego zabraknie. Tegoroczne Święto Niepodległości będzie inne ze względu na panującą pandemię. Dla bezpieczeństwa mieszkańców zdecydowano się odwołać huczne wydarzenia.

Zamiast patriotycznych zgromadzeń zdecydowano się na skromne i okrojone obchody, czyli złożenie kwiatów w kilku punktach oraz msze święte w intencji Ojczyzny. Ponadto, w Będzinie (balkon Pałacu Mieroszewskich) oraz Dąbrowie Górniczej (balkon PKZ), punktualnie o 12:00 zostanie odśpiewany hymn narodowy.

Warto jednak pamiętać, że mieszkańcy nadal jednak mają możliwość, aby zjednoczyć się w patriotycznym geście wywieszając flagę.