W związku z kolejnym rekordem zakażeń rząd podjął decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa w kolejnych województwach. Minister zdrowia nie wyklucza wprowadzenia kolejnych ograniczeń w całej Polsce.

Od wielu dni mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń. Jak podaje minister zdrowia, nastąpił wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce – stanowi 38,5 proc. wszystkich zakażeń. Najgorzej, jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców, sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. W ciągu ostatnich tygodni zwiększa się obłożenie łóżek covidowych oraz zajętość respiratorów.

– Sytuacja epidemiczna w kraju jest dynamiczna. Na oddziały trafia coraz więcej młodszych pacjentów, którzy często bagatelizuję objawy COVID-19. Wiek osób hospitalizowanych w szpitalach spada – średnia wieku obecnie wynosi około 62 lata – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Dlatego podjęliśmy decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa. Musimy podejmować odpowiedzialne decyzje, uwzględniając realia epidemiczne. Konieczne jest, abyśmy ograniczyli mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z COVID-19. Szczególnie ważne jest to w regionach, gdzie wskaźniki zachorowań są najwyższe – dodał.

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w: województwie warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca, woj. pomorskim – od 13 do 28 marca, woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca oraz woj. lubuskim – od 15 do 28 marca. Jakie zasady obowiązują w tych województwach? Głównie chodzi o ograniczenie działalności m.in. basenów, hoteli, galerii handlowych, teatrów, muzeów, galerii sztuki, kin, stoków narciarskich, klubów fitness i siłowni czy obiektów sportowych.

Czy podobne obostrzenia zostaną wprowadzone w województwie śląskim? Minister zdrowia nie wyklucza takiej możliwości, ponieważ od kilku dni województwo śląskie jest na drugim miejscu pod względem ilości zakażeń (2302 – 12.03), jednak lepiej wypada biorąc pod uwagę wskaźnik zakażeń (ponad 30). Ostateczna decyzja w tej sprawie najprawdopodobniej zapadnie w przyszłym tygodniu.