Radni województwa śląskiego, w trakcie poniedziałkowych obrad, wyrazili aprobatę w sprawie powołania metropolii górnośląskiej. Aż 41 z 42 radnych poparło pomysł.

Za pozytywnym zaopiniowaniem powołania w województwie śląskim związku metropolitalnego zagłosowało w poniedziałek, 24 kwietnia, 41 z 42 radnych sejmiku śląskiego. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. To kolejny krok na drodze do powstania metropolii.

– Dzisiaj patrzymy na przyszłą metropolię, która już jest za drzwiami, z wielką nadzieją. Musimy jednak wykonać sporo wysiłku, tylko wtedy metropolia pozwoli nam na budowanie przewagi konkurencyjnej z innymi regionami Polski – argumentował tuż przed głosowaniem Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Sejmik za powstaniem metropolii - fot. BP Tomasz Żak
Sejmik za powstaniem metropolii – fot. BP Tomasz Żak

Z wnioskiem o wyrażenie opinii dotyczącej związku metropolitalnego zwróciły się do władz województwa śląskiego Katowice. To właśnie władze tego miasta mają zgodnie z ustawą szczególną rolę w procedurze tworzenia metropolii. Obecnie największe obowiązki, m.in. dotyczące poszczególnych konsultacji społecznych, koordynowania działań samorządów gminnych, jak też propozycji nazwy dla nowego podmiotu – leżą po stronie Katowic.

Gdzie będzie nowa stolica metropolii?

To władze stolicy województwa mają przedstawić kompletną dokumentację rządowi. Na nią składa się: opinia Sejmiku Województwa Śląskiego, uchwały rad poszczególnych gmin w sprawie konsultacji społecznych oraz wyrażenie przez rady gmin chęci przystąpienia do metropolii.

– Metropolia to krok milowy w historii naszego regionu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dzisiaj jesteśmy na etapie konsultacji społecznych podjętych przez 41 gmin. Co więcej kolejne gminy, jak Toszek, czy Miasteczko Śląskie deklarują chęć włączenia się do nowo powstającego podmiotu – dodał.

Ustawę o związku metropolitalnym podpisał w Katowicach 4 kwietnia prezydent Andrzej Duda. Wedle przyjętych przez Sejm, 9 marca, przepisów metropolia śląsko-zagłębiowska powstanie formalnie 1 lipca 2017 r., a zacznie działać – 1 stycznia 2018 r.

Związek metropolitalny, podobnie jak gwarantował to poprzedni projekt, będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin.

Nowa ustawa organizuje w ramach związku metropolitalnego zadania, które do tej pory były rozproszone. Związek będzie odpowiadał m.in. za politykę rozwojową, zagospodarowanie przestrzeni, drogi oraz transport publiczny. Mieszkańcy będą korzystać z jednego biletu komunikacji oraz sieci infrastruktury rowerowej.

Metropolia obecnie tworzona jest na bazie 41 gmin. Zajmują one łącznie powierzchnię ponad 2,5 tys. km kw. Zamieszkuje te teren łącznie prawie 2,3 mln osób.

CZYTAJ TAKŻE: Biskupi popierają metropolię i piszą list do wiernych