Trwa luzowanie obostrzeń obostrzeń. Od 21 maja będą mogły działać instytucje kultury, w tym kina, teatry, muzea, ale także parki rozrywki. Część sieci kinowych wstrzymuje się jednak z otwarciem.

Zgodnie z zapowiedzią rządu w maju trwa luzowanie obostrzeń w gospodarce. Od piątku, 21 maja otworzyć się znów mogą kina, teatry, filharmonie i parki rozrywki na świeżym powietrzu. Działać będą mogły także domy kultury, galerie sztuki, muzea oraz cyrki.

Początkowo instytucje kultury miały być otwarte od 29 maja, jednak w połowie maja ogłoszono, że luzowanie obostrzeń nastąpi wcześniej. – Wychodzimy z trzeciej fali pandemii. Średnia liczba zachorowań systematycznie maleje – tłumaczył Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Wielki powrót tuż po północy

W nocy z czwartku na piątek, 21 maja Helios ponownie zaprosił widzów do swoich kin w całej Polsce. Tuż po północy we wszystkich obiektach sieci zostały wyświetlone przedpremierowe i premierowe seanse, w tym także tegoroczne oscarowe hity.

Jak informują przedstawiciele sieci wprowadzone zostały działania w celu ochrony widzów i pracowników kin, takie jak: co godzinę dezynfekowany jest hol kina, stoliki oraz toalety, pracownicy wyposażeni są w maseczki ochronne w celu zakrywania nosa i ust, a także płyny do dezynfekcji dłoni i rękawiczki jednorazowe, po każdym seansie sale kinowe są wietrzone, a plastikowe elementy foteli dezynfekowane.

Ponadto, przy dużej frekwencji, po zakończonych seansach wyjście widzów z sali może odbywać się w miarę możliwości wyjściem ewakuacyjnym, a widzowie są zobowiązani do dezynfekcji dłoni, do zakrywania nosa i ust maseczką ochronną oraz widzowie powinni zachować między sobą bezpieczny odstęp minimum 1,5 metra. Aby to ułatwić na podłodze w kinowym holu zostały wyznaczone linie wskazujące bezpieczne odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce, np. po bilety.

Co można zobaczyć? Na widzów czekają m.in. pokazy laureata trzech Oscarów – filmu „Nomadland”, blockbustera „Godzilla vs Kong”, nowego filmu Guya Ritchiego „Jeden gniewny człowiek” oraz wyczekiwanego „Mortal Kombat”. Dodatkowo zobaczyć można „Minari”, „Małe rzeczy”, „Wolka”, „Ojciec”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Co w duszy gra”, „Obiecująca młoda kobieta” czy „Psy i koty”.

Późniejszy powrót

W związku z zamieszaniem z datami otwarcie nie wszystkie kina zdecydowały się na wcześniejsze otwarcie. Sieć kin Cinema City wystartuje 28 maja. – Dawno temu, w odległej galaktyce musieliśmy zamknąć bramy naszych kin. Nadszedł jednak dzień, którego wyczekiwaliśmy z zapartym tchem od kilku miesięcy. W piątek, 28 maja otwieramy ponownie kina Cinema City, by móc razem z Wami przeżywać filmowe emocje na wielkim ekranie – czytamy na stronie kina.

Sieć również zadba o bezpieczny powrót widzów. – Jak mawiał wielki mistrz Yoda: “Rób. Albo nie rób. Nie ma próbowania.” Stawiamy więc na działanie i robimy wszystko byście mogli bezpiecznie zasiąść w kinowych fotelach i cieszyć się magią kina. Najwyższa pora odkurzyć swoją kartę Unlimited, przetrzeć okulary i przygotować się na kinowe emocje. O szczegółach funkcjonowania kina i obowiązujących zasadach sanitarnych będziemy informować na bieżąco. Niebawem na naszej stronie znaleźć będziecie mogli także Q&A z odpowiedziami na najważniejsze pytania. Przed nami nielimitowany czas spędzony przed wielkim ekranem i niezliczona ilość filmów wartych obejrzenia. Czekamy na wszystkich kinomanów w Cinema City już 28 maja. Niech moc będzie z Wami – podkreślają przedstawiciele Cinema City.

Co zobaczymy na wielkim ekranie? – Mamy nadzieję, że tak jak my już przebieracie nogami i nie możecie doczekać się filmowej rozrywki, którą uwielbiamy się z Wami dzielić i za którą tak tęskniliście. Lada chwila na naszej stronie internetowej będziecie mogli znaleźć aktualny repertuar, ale już teraz zapewniamy, że będzie co oglądać, a filmów czekających na swoją premierę nagromadziło się naprawdę wiele. Na otwarcie szykujemy takie tytuły jak: “Nomadland”, “Cruella”, “Mortal Kombat”, “Wolka” i wiele innych – można przeczytać w komunikacie sieci.

Ponowne otwarcie

Na późniejsze otwarcie zdecydowała się także sieć kin Multikino. – Otwieramy wszystkie nasze kina w piątek 28 maja – dzień wcześniej niż planowaliśmy. Dlaczego nie tydzień wcześniej skoro to możliwe? Plan otwarcia przygotowaliśmy w oparciu o harmonogram zaprezentowany przez premiera pod koniec kwietnia. Zgodnie z nim prowadziliśmy nasze rozmowy z dystrybutorami i mamy pewność, że witając was w naszych kinach 28 maja, zaoferujemy wam wiele wspaniałych filmowych premier – czytamy w komunikacie Multikina.

Ponadto, sieć liczy, że wraz z otwarciem kin możliwe będzie funkcjonowanie gastronomii. – Cieszymy się, że wraz z otwarciem instytucji kultury ponownie zostanie uruchomiona również gastronomia – tym samym mamy nadzieję, że dostępna będzie dla Was nie tylko oferta filmowa, ale również barowa. Co prawda szczegóły rozporządzenia w tym zakresie nie są jeszcze znane, ale oczekujemy, że regulacje dotyczące konsumpcji i zdejmowania maseczek powinny być przynajmniej takie same dla kin i jak dla restauracji – zaznaczają przedstawiciele kina.

Bezpieczna przestrzeń

Jak zaznacza zarząd sieci kin Multikino sale kinowe są bezpiecznym miejscem. – Bazując na powszechnie dostępnych badaniach uważamy, że sale kinowe są bardziej bezpieczne niż inne miejsca spędzania wolnego czasu, w tym restauracje, głównie za sprawą tego, iż w salach kinowych jest stała wymuszona wymiana powietrza, istnieje możliwość kontrolowania dystansu między widzami (numerowane miejsca) oraz faktu, że podczas seansu w sali kinowej widzowie nie prowadzą rozmów – czytamy na stronie kina.

Rozrywka i kultura

21 maja działalność mogą wznowić również domy kultury oraz świetlice edukacyjne, a także parki rozrywki na świeżym powietrzu. Wszystkie te miejsca będą jednak działać w reżimie sanitarnym. Do najważniejszych wymogów należy zakrywanie ust i nosa maseczką ochronną, a także zachowanie dystansu.

Na powrót wciąż muszą jeszcze poczekać lokale gastronomiczne (dozwolone są jedynie ogródki gastronomiczne) oraz siłownie i kluby fitness.

CZYTAJ TAKŻE:

Luzowanie obostrzeń. Rząd ogłosił harmonogram odmrażania gospodarki