Za 3 lata w Sosnowcu powstanie nowoczesny stadion piłkarski. To ogromna i długo wyczekiwana przez wielu mieszkańców inwestycja. – Jesteśmy dobrze przygotowani do tej inwestycji – podkreśla Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

W poniedziałek, 27 maja, podpisano umowę na budowę nowego stadionu piłkarskiego, który będzie jednym z elementów Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Obiekt wybuduje Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, które w swoim portfolio ma już podobny stadion w Bielsku-Białej. O nowym stadionie opowiada Karina Skowronek, prezes spółki odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

Co powstanie za 36 miesięcy?

Karina Skowronek, prezes spółki Zagłębiowski Park Sportowy: Powstanie przepiękna budowla. Stadion piłkarski będzie wyposażony w boisko o wymiarach 68 x 105 metrów, a pojemność trybun wynosić będzie 11 600 miejsc, w tym 46 miejsc dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i 46 miejsc dla osób im towarzyszących. Projekt zakłada możliwość zwiększenia pojemności stadionu do 14 564 miejsc siedzących poprzez zagospodarowanie obejścia w górnej części trybun i dodanie tam kolejnych rzędów stalowej trybuny.

Powstanie również trzykondygnacyjny budynek klubowy. Będą tam się mieściły wszelkiego rodzaju służby zabezpieczające i przepiękne miejsce dla mediów. Powstaną również obiekty towarzyszące w postaci promenady wraz z 10 punktami gastronomicznymi i trzema punktami sprzedaży.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Umowa z wykonawcą podpisana. Czy można powiedzieć, że najgorsze za wami?

Nigdy nie można powiedzieć, że wszystkie problemy zniknęły. Jesteśmy jednak dobrze przygotowani do tej inwestycji. Po stronie wykonawcy mamy bardzo doświadczoną firmę, która realizowała już podobny obiekt. Stadion w Bielsku-Białej jest tego doskonałym przykładem. Nie boimy się wyzwań, ale jesteśmy przygotowani na wszystko.

Jak będą wyglądać kolejne dni, tygodnie?

W najbliższym czasie wykonawca przedstawi nam harmonogram rzeczowo-finansowy, który będzie podlegał naszej weryfikacji. Z naszej strony musi nastąpić przekazanie placu budowy. Mamy na to siedem dni od podpisania umowy. Czeka nas więc intensywny okres. W ciągu następnych czternastu dni wykonawca ma zapewnić zaplecze budowy. Mamy też do przekazania dokumentację projektową, która zajmuje sporo kartonów. Potem zaczną się prace wykonawcze. Wywóz nieczystości, rozbiórka elementów, które znajdują się na placu budowy, przygotowanie do wycinki. Wycinka będzie podzielona na dwa etapy. Najpierw trzeba przygotować teren pod zaplecze budowy, a potem pod sama budowę.

Budowa stadionu ma się rozpocząć od przygotowania terenu. Spółka nie ma jednak jeszcze pozwolenia na wycinkę drzew.

To prawda. Jesteśmy umówieni z Urzędem Marszałkowskim na oględziny. Równolegle prowadzimy rozmowy z ornitologiem, który będzie badał kwestie związane z zasiedleniem ptactwa na tym terenie. Jesteśmy dobrej myśli i sądzę, że najpóźniej w lipcu otrzymamy wszystkie niezbędne pozwolenia.

Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. MZ
Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. MZ

Budowa stadionu ma kosztować prawie 150 mln zł. Czy to dużo?

Proszę zwrócić uwagę, że mówimy o kwocie brutto. Jeżeli spojrzymy na kwotę netto, to jest to zaledwie 120 mln złotych. Jak na tak duże przedsięwzięcie, to jest to kwota racjonalna. Obiekty sportowe przyciągają nowych mieszkańców, bo sport i rekreacja to istotny czynnik przy wyborze miejsca do życia. My chcemy te oczekiwania spełniać.

Oprócz imprez sportowych, nastawiacie się także na wydarzenia kulturalne.

Naturalnie. Imprezy kulturalne będą miały w tym miejscu szczególne znaczenie. Przykładem może być Stadion Śląski, który przyciąga tłumy mieszkańców z całego województwa i nie tylko. Nasi mieszkańcy również są niesamowicie otwarci na wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne. W Sosnowcu brakuje jednak takiego miejsca, gdzie można organizować duże wydarzenia. Wkrótce to się jednak zmieni. Chcemy też wykorzystać halę sportową i lodowisko. Tam bez żadnych przeszkód będzie można organizować targi. Nowymi obiektami zamierzamy przyciągnąć jak największą liczbę przedsiębiorców, by mogli wykorzystywać je do celów biznesowych.

Jak już Pani wspomniała, Zagłębiowski Park Sportowy to nie tylko stadion. Trwa procedura przetargowa na lodowisko i halę. Kiedy możemy się spodziewać rozstrzygnięcia?

Ze względu na rzeczowe pytania naszych oferentów, którzy oczekują dodatkowych wyjaśnień, postanowiliśmy wydłużyć czas na przygotowania. Otwarcie ofert nastąpi 5 czerwca. Tak jak w przypadku stadionu, wybór wykonawcy będzie podzielony na dwa etapy. Najpierw wybierzemy firmy spełniające warunki przetargu, a potem zaprosimy je do uczestnictwa w aukcji elektronicznej. To, jak pokazuje nasze doświadczenie, szansa na wynegocjowanie korzystnej dla miasta ceny.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Sosnowcu powstanie nowoczesny stadion. Podpisano umowę na jego budowę

Skomentuj przez Facebook

18 KOMENTARZE

 1. Firma ma doświadczenie bo już realizowała taki projekt, czyli dalej będą się tego uczyć ale już za pieniądze sosnowieckiego. Gdyby zbudowali 10 stadionów to można mówić o doświadczeniu i już wypracowanym systemie. Czy aby na pewno Pani wie co mówi?

 2. PS
  Zdało by się zasypać jakąś pryzmą ziemi te wstrętne garażowisko od Pekinu! Bo tego od Sielca da się nie zauważyć…

  To samo za pomnikiem w parku przy Piłsudskiego
  No i za Ludwikiem…

  A na Ordonówny budują nowe garaże 😱😱😱 Zamiast bloczków z parkingami podziemnymi.
  i syfiarska baza z papy z dwoma Starami SSM obok 🤢

 3. „długo wyczekiwana przez wielu mieszkańców inwestycja”
  Może pani przypomnieć ile osób w przeprowadzonym sondaży wypowiedziało się za budową? O ile pamiętam to nawet nie zapełnili by stadionu.

  „Imprezy kulturalne będą miały w tym miejscu szczególne znaczenie. Przykładem może być Stadion Śląski, który przyciąga tłumy mieszkańców z całego województwa i nie tylko.”
  Kiepski przykład. Stadion Śląski ma ponad 55 tys. miejsc, zatem można na nim zorganizować np. koncert na który przyjadą ludzie nawet z drugiego końca Polski.

  „Jeżeli spojrzymy na kwotę netto, to jest to zaledwie 120 mln złotych”
  Zaledwie? To może pani razem z prezydentem sami sfinansujecie to „zaledwie”?

  Dlaczego miasto uparcie odmawia opublikowania danych jakie będą koszty utrzymania tego obiektu?

  • 1.) Możesz powiedzieć ile osób w sondażu opowiedziało się przeciw? O ile pamiętam nie zapełnili by stadionu.
   2.) Śląski ma 55 tys. miejsc? I co z tego? Od razu widać, że nigdy nie byłeś na takim koncercie. Musisz bowiem wiedzieć, że widownia koncertu nie siedzi na trybunach, tylko stoi na odpowiednio zabezpieczonej murawie obok sceny, więc pojemność stadionu nie ma znaczenia.
   3.) 120 mln złotych to jest dużo? Co to jest dziś 120 mln. Ze dwa wiadukty w mieście by się dało za to wyremontować. Koszt budowy nowego przy Makro to 90 mln. Roczna składka miasta na autobusy i tramwaje to ponad 60 mln. Koszt remontu 5km torów tramwajowych to 60mln złotych, a dla Ciebie 120mln to dużo?
   4.) Nie wiem jakie będą koszty utrzymania nowego stadionu, ale nie trzeba być mistrzem ekonomii aby wiedzieć, że utrzymanie obecnego stadionu Ludowego który się sypie z dnia na dzień to nie są małe koszty. Stary będzie rozebrany i miasto będzie utrzymywać tylko nowy stadion, zapewne za podobne pieniądze. Dlaczego burzy się stare i stawia nowe? Bo zazwyczaj koszt wyburzenia starego i postawienia nowego jest tańszy niż ciągłe remontowanie trupa, który ładny i tak już nie będzie.

 4. „długo wyczekiwana przez wielu mieszkańców inwestycja”
  Stadionowi troglodyci już czekają z utęsknieniem na nowe krzesełka nowego stadionu do wyrwania…

  • A kiedy troglodyto były wyrywane krzesełka na stadionie? nie siej propagandy bucu bo stadion to pewnie w internecie widziałeś

  • Wypraszam sobie jelopie takie obelgi. Ja chodzę i kibicuję od 1980r. ZS. Raz ze mną mój ojciec ponad 70 letni pan. Troglodytow szukaj w sąsiedztwie. Bez wyrazów szacunku.

  • Stare kotlety. Na ile meczy na nowych stadionach były mecze z wyrywanymi plastikami? Jak to procentowo? Większy procent choćby oszukuje państwo.

 5. Niestety imprezy muzyczne wyjdą bokiem mieszkańcom pobliskich blokowisk tak że to nie zaleta a raczej traumatyczne doznania.

 6. Może i będzie piękny, ale jak wszystko dzisiaj: fuszerki i naprawy będą trwały w nieskończoność, za to inne rzeczy potrzebne również kibolom takie piękne nie będą: w SOR już brakuje kasy i tnie się etaty lekarzom…

  Utoniemy w długach ku chwale Prezydenta-megalomana…

 7. Najwyższy czas aby klub regionu miał stadion w Zagłębiu a nie na Śląsku.
  Druga sprawa przyjazd kibiców przeciwnej drużyny korzystając z PKP już nie będzie taki łatwy.
  Trzecia sprawa – dla wielu mieszkańców dojazd na Zagórze/Środule jest szybszy, prostszy i krótszy niż wycieczka na aktualny stadion.

 8. jak tam drużyna? wygrywa? będzie piękny stadion w II lidze… hala, tak, lodowisko tak, stadion lekkoatletyczny tak, boisko nie! kopać mogą sobie na Klimontowie tam na kartoflisku. Przecież ta drużyna to sami obcokrajowcy więc po co łożyć na to kasę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here