Za 3 lata w Sosnowcu powstanie nowoczesny stadion piłkarski. To ogromna i długo wyczekiwana przez wielu mieszkańców inwestycja. – Jesteśmy dobrze przygotowani do tej inwestycji – podkreśla Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

W poniedziałek, 27 maja, podpisano umowę na budowę nowego stadionu piłkarskiego, który będzie jednym z elementów Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Obiekt wybuduje Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, które w swoim portfolio ma już podobny stadion w Bielsku-Białej. O nowym stadionie opowiada Karina Skowronek, prezes spółki odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

Co powstanie za 36 miesięcy?

Karina Skowronek, prezes spółki Zagłębiowski Park Sportowy: Powstanie przepiękna budowla. Stadion piłkarski będzie wyposażony w boisko o wymiarach 68 x 105 metrów, a pojemność trybun wynosić będzie 11 600 miejsc, w tym 46 miejsc dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i 46 miejsc dla osób im towarzyszących. Projekt zakłada możliwość zwiększenia pojemności stadionu do 14 564 miejsc siedzących poprzez zagospodarowanie obejścia w górnej części trybun i dodanie tam kolejnych rzędów stalowej trybuny.

Powstanie również trzykondygnacyjny budynek klubowy. Będą tam się mieściły wszelkiego rodzaju służby zabezpieczające i przepiękne miejsce dla mediów. Powstaną również obiekty towarzyszące w postaci promenady wraz z 10 punktami gastronomicznymi i trzema punktami sprzedaży.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Umowa z wykonawcą podpisana. Czy można powiedzieć, że najgorsze za wami?

Nigdy nie można powiedzieć, że wszystkie problemy zniknęły. Jesteśmy jednak dobrze przygotowani do tej inwestycji. Po stronie wykonawcy mamy bardzo doświadczoną firmę, która realizowała już podobny obiekt. Stadion w Bielsku-Białej jest tego doskonałym przykładem. Nie boimy się wyzwań, ale jesteśmy przygotowani na wszystko.

Jak będą wyglądać kolejne dni, tygodnie?

W najbliższym czasie wykonawca przedstawi nam harmonogram rzeczowo-finansowy, który będzie podlegał naszej weryfikacji. Z naszej strony musi nastąpić przekazanie placu budowy. Mamy na to siedem dni od podpisania umowy. Czeka nas więc intensywny okres. W ciągu następnych czternastu dni wykonawca ma zapewnić zaplecze budowy. Mamy też do przekazania dokumentację projektową, która zajmuje sporo kartonów. Potem zaczną się prace wykonawcze. Wywóz nieczystości, rozbiórka elementów, które znajdują się na placu budowy, przygotowanie do wycinki. Wycinka będzie podzielona na dwa etapy. Najpierw trzeba przygotować teren pod zaplecze budowy, a potem pod sama budowę.

Budowa stadionu ma się rozpocząć od przygotowania terenu. Spółka nie ma jednak jeszcze pozwolenia na wycinkę drzew.

To prawda. Jesteśmy umówieni z Urzędem Marszałkowskim na oględziny. Równolegle prowadzimy rozmowy z ornitologiem, który będzie badał kwestie związane z zasiedleniem ptactwa na tym terenie. Jesteśmy dobrej myśli i sądzę, że najpóźniej w lipcu otrzymamy wszystkie niezbędne pozwolenia.

Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. MZ
Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. MZ

Budowa stadionu ma kosztować prawie 150 mln zł. Czy to dużo?

Proszę zwrócić uwagę, że mówimy o kwocie brutto. Jeżeli spojrzymy na kwotę netto, to jest to zaledwie 120 mln złotych. Jak na tak duże przedsięwzięcie, to jest to kwota racjonalna. Obiekty sportowe przyciągają nowych mieszkańców, bo sport i rekreacja to istotny czynnik przy wyborze miejsca do życia. My chcemy te oczekiwania spełniać.

Oprócz imprez sportowych, nastawiacie się także na wydarzenia kulturalne.

Naturalnie. Imprezy kulturalne będą miały w tym miejscu szczególne znaczenie. Przykładem może być Stadion Śląski, który przyciąga tłumy mieszkańców z całego województwa i nie tylko. Nasi mieszkańcy również są niesamowicie otwarci na wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne. W Sosnowcu brakuje jednak takiego miejsca, gdzie można organizować duże wydarzenia. Wkrótce to się jednak zmieni. Chcemy też wykorzystać halę sportową i lodowisko. Tam bez żadnych przeszkód będzie można organizować targi. Nowymi obiektami zamierzamy przyciągnąć jak największą liczbę przedsiębiorców, by mogli wykorzystywać je do celów biznesowych.

Jak już Pani wspomniała, Zagłębiowski Park Sportowy to nie tylko stadion. Trwa procedura przetargowa na lodowisko i halę. Kiedy możemy się spodziewać rozstrzygnięcia?

Ze względu na rzeczowe pytania naszych oferentów, którzy oczekują dodatkowych wyjaśnień, postanowiliśmy wydłużyć czas na przygotowania. Otwarcie ofert nastąpi 5 czerwca. Tak jak w przypadku stadionu, wybór wykonawcy będzie podzielony na dwa etapy. Najpierw wybierzemy firmy spełniające warunki przetargu, a potem zaprosimy je do uczestnictwa w aukcji elektronicznej. To, jak pokazuje nasze doświadczenie, szansa na wynegocjowanie korzystnej dla miasta ceny.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Sosnowcu powstanie nowoczesny stadion. Podpisano umowę na jego budowę