W środę, 15 maja odbędzie się debata otwarta kandydatów do Parlamentu Europejskiego, podczas której zaprezentują swoje wizje na temat Unii Europejskiej.

15 maja w Klubie Jana Kiepury, przy ulicy Będzińskiej 6 w Sosnowcu, o godz. 17:00 odbędzie się debarta otwarta kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Debata organizowana jest przez uczniów IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu w ramach programu profrekwencyjnego „Młodzi Głosują +”.

Do udziału w debacie zostały zaproszone wszystkie komitety posiadające kandydatów w okręgu wyborczym nr. 11 (województwo śląskie). Głównym celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości wyborców na temat wyborów do europarlamentu oraz partii w nich startujących. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Debata składać będzie się z pięciu części. Pierwszym punktem spotkania będzie autoprezentacji kandydatów, programów macierzystych ugrupowań i swoich zamierzeń w razie uzyskania mandatu w PE. Następnie, kandydaci odpowiadać będą na trzy pytania przygotowane przez organizatorów: stosunek do wprowadzenia w Polsce euro, stosunek do dyrektywy transportowej oraz stosunek do dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (tzw. ACTA II). Na odpowiedź będą mieli po 2 minuty.

Po pytaniach od organizatorów, przyjdzie czas na pytania zadane przez kontrkandydatów, jedno lub dwa w zależności od ilości uczestniczących w debacie kandydatów oraz pytania do kandydatów od publiczności. Na koniec, kandydaci zaprezentują swoje wystąpienia końcowe.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 26 maja. W okręgu numer 11 zagłosują wyborcy zamieszkujący województwo śląskie. Swój głos będzie można oddać na jednego z 70 kandydatów, z siedmiu komitetów.