Poznaliśmy najnowszy ranking Perspektywy 2022, który wskazuje najlepsze szkoły średnie w całej Polsce. Nie brakuje w nim reprezentantów Zagłębia. Która ze szkół jest najlepsza w naszym regionie?

Już po raz dwudziesty czwarty miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych. – Od wielu lat powtarzamy, że Ranking Liceów i Techników Perspektywy to profesjonalnie uporządkowana informacja – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Robimy go przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji. W Rankingu Liceów i Techników korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych, które pochodzą z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej (SIO) – dodaje.

Odbiorcy Rankingu Liceów i Techników mogą czerpać informacje z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2022 i Rankingu Techników 2022 oraz z trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2022, Rankingu Maturalnego Techników 2022 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2022.

W rankingu zostały wzięte pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Ranking Liceów Ogólnokształcących uwzględnia szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), w których zdawało maturę w maju 2021 roku, na arkuszach standardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach.

W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

Głównymi adresatami rankingu są rodzice oraz uczniowie, którzy przy wyborze szkoły średniej kierują się także wynikami rankingu.

Najlepsi w Zagłębiu

Pierwsze miejsce kapituła przyznała XIV Liceum Ogólnokształcącemu im. St. Staszica z Warszawy. W Zagłębiu Dąbrowskim wciąż najlepsze jest IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, które zajęło 4. miejsce w województwie śląskim i 53. miejsce w ogólnopolskim rankingu.

Warto dodać, że sosnowiecki Staszic awansował z 8. miejsca w województwie śląskim oraz w kraju z 75. miejsca na 53. To skok o 22 miejsca!

Wśród najlepszych ogólniaków w województwie jest jeszcze:

 • Katolickie LO  im. św. Jana Bosko w Sosnowcu (25. miejsce, w kraju 230),
 • II LO im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu (32. miejsce, w kraju 295),
 • II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej (33. miejsce, w kraju 306),
 • V LO z  Oddz. Dwujęz. im. Kanc. Jana Zamoyskiego z Dąbrowy Górniczej (55. miejsce, w kraju 495),
 • I LO im. Waleriana Łukasińskiego z Dąbrowy Górniczej (58. miejsce, w kraju 510),
 • II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. E. Plater w Sosnowcu (64. miejsce, 567 w kraju),
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Miłosza z Jaworzna (70. miejsce, w kraju 614),
 • LO w Psarach (82. miejsce, w kraju 718),  VI LO Korczak (86. miejsce, w kraju 748),
 • I LO z Oddz. Dwujęz. im. Stefana Żeromskiego z Zawiercia (90. miejsce, w kraju 809),
 • Liceum sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora z Dąbrowy Górniczej (92. miejsce, w kraju 845),
 • III LO im. Orła Białego z Jaworzna (95. miejsce, w kraju 898).

Ponadto, w rankingu znalazły się także: LO (ZS im. Jana Pawła II) ze Sławkowa (102. miejsce, w kraju 957), Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II z Siewierza (106. miejsce, w kraju 968), LO im. Romana Czerneckiego ze Szczekocin (111. miejsce), I LO im. Mikołaja Kopernika z Będzina (112. miejsce), Ogólnokszt. Szkoła Sztuk Pięknych im. T. Kantora z Dąbrowy Górniczej (114. miejsce) oraz LO Sportowe (ZSS im. Polskich Olimpijczyków) z Dąbrowy Górniczej (126. miejsce).

Ranking wojewódzki techników

Pierwsze miejsce kapituła przyznała Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. W naszym regionie najlepiej poradziło sobie Technikum nr 3 (ZS im. O. Langego) w Zawierciu (17. miejsce, w kraju 120 – awans z 234 miejsca!).

Ponadto w zestawieniu znalazło się także Technikum nr 6 im. Jana III Sobieskiego (CKZiU) z Jaworzna (20. miejsce, w kraju 136), Technikum Energetyczne (CKZiU) z Jaworzna (25. miejsce, w kraju 185), Technikum nr 8 (ZSEiI) z Sosnowca (33. miejsce, w kraju 210), Technikum nr 3 (ZSE im. K. Adamieckiego) z Dąbrowy Górniczej (34. miejsce, w kraju 213), Technikum nr 5 (CKZiU) z Jaworzna (44. miejsce, w kraju 263).

Na liście nie zabrakło także: Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska z Sosnowca (77. miejsce), Technikum nr 4 (ZSP nr 4) z Jaworzna (83. miejsce), Technikum nr 2 (TZN) z Dąbrowy Górniczej (85. miejsce), Technikum nr 4 (ZS im. St. Staszica) z Zawiercia (100. miejsce), Technikum nr 5 Samoch.-Mechatroniczne (CKZiU) z Sosnowca (101. miejsce), Technikum nr 2 Architekt.-Budowlane (CKZiU) z Sosnowca (103. miejsce), Technikum Ekonomiczne nr 1 (CKZiU) z Sosnowca (106. miejsce), Technikum Arch. Krajobrazu im. rtm. W. Pileckiego z Wojkowic (120. miejsce), Technikum nr 4 Transportowe (CKZiU) z Sosnowca (125. miejsce), Technikum nr 2 (ZSP nr 2) z Jaworzna (129. miejsce) oraz Technikum nr 1 (ZS im. X. Dunikowskiego) z Zawiercia (138. miejsce).