Zagłębiowski Alarm Smogowy realizuje kolejną edycję kampanii społecznej Zagłębie bez smogu. Ma on na celu podniesienie świadomości lokalnej na temat zanieczyszczenia powietrza.

Aktywiści z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego po raz kolejny realizują tej zimy kampanię społeczną #ZagłebieBezSmogu. Głównym jej celem jest podniesienie świadomości wśród społeczności lokalnej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego na temat zanieczyszczenia powietrza i rozwiązań służących poprawie jego jakości.

Istotnym założeniem jest także podniesienie poziomu zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Jak zapowiadają aktywiści kampania realizowana będzie do końca marca. Twarzą kampanii wybrano Jana Kiepurę w masce antysmogowej.

– Potrzebujemy pilnych zmian w kwestii postrzegania zagadnienia szkodliwości niskiej emisji w Zagłębiu Dąbrowskim. Każdy z nas, szczególnie w sezonie grzewczym jest truty spalinami z domowych kotłów „kopciuchów” – tłumaczą przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

W ramach kampanii wolontariusze przeprowadzą min. przegląd filmowy o tematyce ekologicznej pt. „Punkt Krytyczny” w
lokalnych zagłębiowskich ośrodkach kultury, spotkania i wykłady edukacyjne dla przedstawicieli władz lokalnych (również nauczycieli, rad dzielnic i lokalnych liderów), happening w przestrzeni miejskiej w udziałem przedszkolaków „Strażnicy czystego powietrza”.

– Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Krakowskiego Alarmu Smogowego, będziemy mogli dotrzeć do znacznie szerszej grupy mieszkańców regionu z przesłaniem o znacznej szkodliwości niskiej emisji. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych spotkaniach – podsumowuje Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Podsumowanie wyników zaprezentowane będzie w marcu 2019 roku podczas czwartej konferencji „Zagłębiowski okrągły stół dla czystego powietrza”. Co istotne, stan powietrza w Zagłębiu Dąbrowskim jest zły. Według analiz WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dwa z naszych głównych miast: Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza znajdują się na liście pięćdziesięciu
najbardziej zanieczyszczonych miast Europy.